środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zmiany w składkach KRUS od 2022 r.

spot_img

Rolników płacących podatki od towarów i usług (VAT) od nowego roku czeka zmiana. Składki KRUS będą podlegały nowym zasadom regulowania. Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostaną specjalne rachunki bankowe, po dwa dla każdego Oddziału Regionalnego KRUS, jeden dla wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników, drugi dla wpłat na ubezpieczenie zdrowotne.

Zmiany szczególnie ważne dla płacących VAT

W przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, przy realizacji płatności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, wskazać należy wyłącznie nowe numery rachunków bankowych. Jeśli w momencie realizacji płatności saldo rachunku VAT będzie niezerowe, to środki zostaną pobrane z tego rachunku (do wysokości salda).

Jeżeli płatność z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub ubezpieczenie zdrowotne zostanie dokonana na dotychczas wykorzystywany  numer rachunku bankowego, to przelew zostanie zrealizowany, jednak nie zostaną wykorzystane środki zgromadzone na rachunku VAT. 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

KRUS informuje, że podczas dokonywania wpłaty składek (przelewu), koniecznie należy podać odpowiedni numer rachunku bankowego, a także identyfikator płatnika składek (numer UNO) lub pełne dane osobowe, pozwalające na identyfikację płatnika składek (osoby ubezpieczonej). Wskazanie wyłącznie imienia i nazwiska nie pozwoli na ustalenie właściwej osoby w systemie informatycznym KRUS.  

Numery rachunków bankowych, dedykowanych rolnikom będącym płatnikami VAT, według przynależności do Oddziału Regionalnego KRUS, można uzyskać w każdej jednostce organizacyjnej KRUS oraz na stronie internetowej: www.krus.gov.pl.

źródło:KRUS
Zdj:pixabay

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
2 lat temu

Piszą że należy wpisać uno ale nie piszą gdzie on jest?

anonim
anonim
1 rok temu

+ zmiany dot. niepełnych okresów składkowych -fakt,ludzie płacili po kilka lat, nie można od tak sobie tego im za… Dalej, co za tym idzie, co z sytuacją osób pracujących w gospodarstwie, tzn. np. dzieci u rodziców. Realna praca, realne przyczynianie się do PKB, ale nie wszyscy opłacają składki, bo np. małe gosp., rodzice na zus itp. Hm?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x