wtorek, 31 stycznia, 2023

Ziemia to kapitał, Agro-Land inwestuje w nią 27 mln zł.

-REKLAMA-spot_img

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, które odbyło się 12 kwietnia stało się symbolicznym rozpoczęciem budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego w Śmielinie. | Bernadetta Ryńska

Agro-Land inwestuje w ziemię

Głównym inwestorem projektu jest prezes firmy Agro-Land Marek Różniak wraz z żoną Magdaleną. Centrum Badawczo-Rozwojowe w Śmielinie powstanie w ramach projektu Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Łączna wartość inwestycji to ponad 27 milionów złotych, z czego 12 milionów pochodzi z funduszu unijnego.

Ziemia to kapitał – trzeba inwestować

Dla prezesa Marka Różniaka ziemia to swoisty kapitał, z którego mamy możliwość czerpać. Jak podkreśla, nie wolno nam jednak zapominać o przyszłych pokoleniach. To właśnie z myślą o swoich dzieciach, które są dla niego największą inspiracją i motywacją inwestuje w nowoczesne centrum badawcze, w którym najlepsi specjaliści będą sprawdzać nowe możliwości i usprawniać dotychczasowe rozwiązania stosowane w rolnictwie. Idea szukania nowatorskich technik zrodziła się ze znajomości specyfiki i problemów z jakimi boryka się współczesne rolnictwo:

Rolnictwem zajmuję się całe moje życie. Prowadząc gospodarstwo miałem okazję zetknąć się z całą masą wyzwań, które stoją przed współczesnym rolnictwem. Znam problemy i potrzeby rolników. Jednocześnie, dostrzegam zmieniający się klimat i wpływ tychże zmian na dzisiejsze rolnictwo (…) – mówił Marek Różniak podczas wystąpienia poprzedzającego uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością najbliżsi Marka i Magdaleny Różniak oraz licznie zgromadzeni goście. W kapsule czasu, która została wmurowana wraz z kamieniem węgielnym znalazła się gazeta z datą 12 kwietnia 2019 roku, zdjęcie rodziny inwestorów, aktualne monety, fotografia placu sprzed budowy oraz akt erekcyjny, na którym podpisy złożyli:

  • Marek i Magdalena Różniak wraz z rodziną i dziećmi,
  • Tadeusz Sobol, Starosta Powiatu Nakielskiego,
  • Dariusz Gryniewicz, Wójt Gminy Sadki,
  • dr hab. inż. Adam Gadomski, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy,
  • dr hab. inż. Janusz Musiał, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy,
  • dr hab. inż. Dariusz Jaskulski,
  • Szymon Krzemiński, główny projektant,
  • Tadeusz Jeśko oraz Piotr Doręgowski, główni wykonawcy projektu.

Centrum badawcze – kolejna inwestycja firmy Agro-Land

Inauguracja budowy centrum badawczego w Śmielinie to kolejna już inwestycja z kapitału firmy Agro-Land, w skład której wchodzą podmioty świadczące usługi z zakresu m. in. sprzedaży maszyn rolniczych, ubezpieczeń a także sprzedaży nawozów i kondycjonerów wody. Swoją działalnością firma Agro-Land wychodzi poza rynek europejski wdrażając swoje technologie również na kontynencie azjatyckim i afrykańskim. Misją prac badawczych prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym będzie opracowanie technologii przewyższających obecne rozwiązania pod względem nowatorstwa, redukcji nakładów energii i emisji CO2 do atmosfery i bezpieczeństwa środowiska. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2019 roku.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników