czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zielony Ład trafi do kosza? Bruksela reaguje na słowa Wojciechowskiego!

spot_img

W nadchodzącym tygodniu Unia Europejska ma wprowadzić szereg zmian w ramach Zielonego Ładu, aby zaspokoić postulaty protestujących rolników. O zmianach poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z RMF FM, zapowiadając pakiet rozwiązań mający ulżyć obawom rolników związanych nie tylko z samym Zielonym Ładem, ale także z jego elementami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Czy Bruksela zaczyna rozumieć rolników?

W wywiadzie dla RMF FM komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, ogłosił planowane zmiany w unijnych przepisach, które mają zostać przedstawione w czwartek w Sejmie. Pakiet rozwiązań ma zminimalizować obawy rolników, a jednym z głównych punktów jest zapewnienie, że w tym roku nie będzie kar dla rolników, którzy nie spełnią norm środowiskowych czy klimatycznych. Oznacza to, że dopłaty bezpośrednie nie będą zmniejszane rolnikom, którzy nie sprostają wymaganiom dotyczącym ekologii i klimatu.

Brak kar, w zamian tego nagrody

Wojciechowski sugeruje, że zmiany mają być wprowadzone do końca okresu budżetowego, obejmującego lata 2025-2027. Unia Europejska zamierza złagodzić dotychczasowe wymagania Zielonego Ładu, które wzbudziły sprzeciw rolników. Jednym z kluczowych punktów jest planowane odejście od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów, co było jednym z kluczowych postulatów protestujących. Zamiast tego, Komisja Europejska ma zaproponować dobrowolność tego procesu, a rolnicy, którzy zdecydują się na ugorowanie, mają otrzymać nagrodę.

Planowane jest także wyłączenie gospodarstw do 10 hektarów z kontroli spełniania warunków środowiskowych, co ma złagodzić obciążenia dla mniejszych gospodarstw rolnych.

Natychmiastowa reakcja KE na słowa Wojciechowskiego

Reakcja Komisji Europejskiej na wypowiedzi Janusza Wojciechowskiego była natychmiastowa. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że komisarz Wojciechowski wypowiadał się jako osoba prywatna, co nie ma odzwierciedlenia w oficjalnym stanowisku Komisji.

„Jesteśmy przekonani, że rolnictwo, polityka klimatyczna i ochrona przyrody mogą iść w parze. Potrzebujemy jednego i drugiego” – przekazano w komunikacie, do którego dotarł reporter telewizji Polsat News w Brukseli.

Komisja Europejska podkreśliła, że w najbliższym czasie planuje przedstawić szereg propozycji, których celem będzie skuteczne reagowanie na obecne wyzwania, z którymi borykają się rolnicy. Jednocześnie, w kontekście niedawno wprowadzonego Dialogu Strategicznego dotyczącego Przyszłości Rolnictwa UE, Komisja intensywnie analizuje, w jaki sposób wypracować nowy konsensus, umożliwiający skonfrontowanie się z bardziej złożonymi, długoterminowymi kwestiami.

źródło: rp.pl; dorzeczy.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x