środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Parlament obojętny na protesty rolników. Bruksela przyjęła rygorystyczne przepisy Zielonego Ładu

spot_img

27 lutego unijni prawodawcy zadecydowali o zatwierdzeniu przełomowego projektu ustawy, który ma na celu ochronę przyrody w ramach ambitnych celów środowiskowych Unii Europejskiej w ramach tzw. Zielonego Ładu. Do czego będą zobowiązane państwa członkowskie?

Obowiązek odbudowy co najmniej 20% gruntów i mórz wspólnoty do 2030 roku

Ustawa nakłada na 27 państw członkowskich UE obowiązek odbudowy co najmniej 20% gruntów i mórz wspólnoty do 2030 roku. W szczególności, państwa członkowskie zobowiązane są do odbudowy siedlisk przyrodniczych znajdujących się w złym stanie, obejmując lasy, łąki, torfowiska, tereny podmokłe, rzeki i jeziora. 

Kolejne lata przyniosą jeszcze bardziej rygorystyczne cele, wymagając odbudowy 60% siedlisk do 2040 roku i aż 90% do 2050 roku. Dodatkowo, do 2030 roku państwa członkowskie muszą priorytetowo traktować obszary Natura 2000, a także przyjąć krajowe plany odtworzenia.

Wprowadzone przepisy nakładają także na kraje członkowskie obowiązek odbudowy ekosystemów leśnych poprzez posadzenie trzech miliardów drzew oraz przekształcenie co najmniej 25 tys. kilometrów rzek z powrotem w rzeki o swobodnym przepływie. Regulacje obejmują także drzewostan i przestrzenie zielone w miastach.

Ustawa została przyjęta zdecydowanym poparciem 

W odpowiedzi na apele protestujących rolników, konserwatywna Europejska Partia Ludowa (PPE) wydała oświadczenie na początku sesji parlamentu w Strasburgu, zapowiadając swoje niezatwierdzenie nowych ustaw. Partia argumentowała, że takie regulacje stwarzają ryzyko dla przyszłości ustawodawstwa. 

Mimo tych deklaracji, próby blokowania ustawy okazały się nieudane, gdyż tekst został przyjęty zdecydowanym poparciem 329 deputowanych, pomimo opozycji 275 głosów. Ustawa wejdzie w życie po formalnym przyjęciu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, co z pewnością stanie się tematem kontrowersji i dalszej debaty w kontekście stosowania tych nowych, rygorystycznych przepisów.

źródło: reuters; KE 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
1 miesiąc temu

Dla rolnictwa ten eurokołchoz jest kulą u nogi.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x