sobota, 24 lutego, 2024

„Zielony” amoniak z USA remedium na ceny nawozów i politykę klimatyczną Unii?

spot_img

Europejscy producenci nawozów znajdują się w obliczu wyzwań wynikających z coraz bardziej rygorystycznych unijnych regulacji dotyczących emisji CO2. Kluczowym celem jest „zdekarbonizowanie” produkcji amoniaku, który stanowi podstawowy surowiec w produkcji nawozów. Obecnie, firmy nawozowe w Europie produkują amoniak z drogiego i emisyjnego gazu ziemnego, co zwiększa koszty produkcji i ma negatywny wpływ na środowisko.

Grupa Azoty rozważa import „zielonego” amoniaku z USA

W odpowiedzi na wyzwania Grupa Azoty, analizuje możliwość importu „czystego” amoniaku ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy producenci amoniaku już inwestują w rozbudowę swojej infrastruktury przy wsparciu państwowych dotacji. Kluczowym aspektem tego procesu jest cena amoniaku.

Na zorganizowanej przez Grupa Azoty konferencji US GULF COAST EUROPE COOPERATION IN CLEAN HYDROGEN, omawiano możliwość importu zielonego amoniaku z USA. W trakcie tej debaty, przedstawiciele sektora chemicznego ze Stanów Zjednoczonych dyskutowali nad współpracą w zakresie dekarbonizacji nawozów. Amoniak jest kluczowym nośnikiem wodoru potrzebnym do osiągnięcia zerowej emisji CO2 w produkcji nawozów.

Potencjał Zatoki Meksykańskiej

Jak tłumaczy Grupa Azoty, Zatoka Meksykańska ma potencjał stać się hubem eksportu wodoru i amoniaku. Teksas już produkuje 3,5 miliona ton wodoru rocznie, a stany z Zatoki Meksykańskiej mogą tworzyć hub wodorowy z możliwością eksportu amoniaku. Odbiorcy w Europie są atrakcyjni ze względu na niskie koszty transportu i rosnące zainteresowanie gazami odnawialnymi. Wsparcie federalne, takie jak ulgi podatkowe, może zwiększyć atrakcyjność dostaw z USA.

Grupa Azoty dąży do nawiązania ścisłej współpracy z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych w celu dostosowania produkcji nawozów do unijnych przepisów dotyczących emisji CO2. Miejsce Stanów Zjednoczonych jako trzeciego największego producenta amoniaku na świecie i ich doświadczenie w zakresie infrastruktury ma sprawić, że współpraca ta przyniesie korzyści obu stronom i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju branży nawozów w Europie.

źródło: Buisness Insider, biznesalert.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x