środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Zalecenia GIW – jak postępować ze zwierzętami w przypadku kwarantanny?

spot_img

Zalecenia GIW – Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia dla osób opiekujących się zwierzętami gospodarskimi i domowymi przypadku kwarantanny związanej z koronawirusem.

 

Kwarantanna w gospodarstwie – zalecenia GIW

Zalecenia GIW odnoszą się do przypadku, kiedy rolnik zostałby objęty kwarantanną. Jednak stwierdza się, że nie ma żadnych przeszkód, ku temu aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi on w związku z tym nigdzie się przemieszczać. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny.

 

Wyprowadzanie psów

W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma, należy zorganizować opiekę nad zwierzętami tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną.

 

Zalecenia GIW – pomoc sąsiedzka lub… hotel 

W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ich właścicielom może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie.
W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, w odniesieniu do zwierząt domowych, można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt, lub opcjonalnie innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę.

Należy również wziąć pod uwagę możliwość poszukania informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny w sklepach szaleją!

Wsparcie urzędów gminy lub lecznic

Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną (wynika to z zapisu art. 163 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej).
Można także skontaktować się z najbliższym zakładem leczniczym dla zwierząt. Niektóre z klinik, lecznic, przychodni i gabinetów weterynaryjnych mogą włączać się w pomoc osobom znajdującym się na kwarantannie, poprzez czasowe przyjmowanie ich zwierząt. W miarę możliwości i posiadanej infrastruktury (boksy dla zwierząt, izolatki itp.). Jednak każdorazowo będzie to ich decyzja. Dodajmy, że Inspekcja Weterynaryjna nie posiada możliwości objęcia takich zwierząt opieką.

 

Brak dowodów na przenoszenie przez zwierzęta

Jednocześnie GIW podkreśla, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.

 

Zalecenia GIW dla producentów żywności

Główny Inspektorat Weterynarii wydał też zalecenia dla producentów żywności. W tym przypadku podkreśla, że zgodnie z informacją Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) obecnie nie ma dowodu, że żywność jest źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa. Również dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało. Zalecenia Inspektoratu opierają się więc na: przestrzeganiu ogólnych zasad higieny, BHP i bioasekuracji, łącznie z zaleceniem wprowadzenia obowiązku zwracania uwagi na objawy i widoczny stan zdrowia pracowników, zaniechania służbowych podróży, a także opracowania planów utrzymania funkcjonowania zakładów. Nawet przy znacznie zmniejszonej liczbie pracowników. Szczegółowy spis zaleceń dostępny jest na stronie internetowej GIW.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW

Kolejny spadkowy tydzień dla rynku zbóż i oleistych

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników