środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi przedłużony

spot_img

Już w piątek, 30 kwietnia br. wejdzie w życie przyjęta przez Sejm RP i podpisana przez Prezydenta, Ustawa o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie z nią dzierżawa pozostanie podstawową formą zagospodarowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. A przedłużenie wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa obowiązywać będzie do 30 kwietnia 2026 r.

Wyjątki od zakazu

Powyższe wstrzymanie sprzedaży nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele nierolne, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych oraz nieruchomości o powierzchni do 2 hektarów. Na sprzedaż tego rodzaju nieruchomości nie jest i nie będzie wymagane uzyskanie przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Współwłasność i udziały

Nowa ustawa jednoznacznie reguluje też sprawę wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości z wyraźnym wskazaniem, że wstrzymanie sprzedaży obejmuje także udziały we współwłasności. 

Nowe prawo zawiera również zapis mówiący o tym, że w składanym do Ministra Rolnictwa wniosku o wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości, ich części lub udziałów we współwłasności, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, Dyrektor Generalny KOWR winien wskazać jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają sprzedaż nieruchomości, ich części lub udziałów we współwłasności nieruchomości. Tym samym zachowano kształt obecnie obowiązującej regulacji, zgodnie z którą Minister Rolnictwa, na wniosek Dyrektora Generalnego KOWR, może wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości lub ich części, jeżeli jest to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x