poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Za nami spadkowy tydzień na giełdowym rynku zbóż i oleistych

spot_img

W tygodniu 13-20.08.2021 mocno taniały giełdowe kontrakty na zboża i nasiona oleiste, a skala spadków w Chicago była zdecydowania większa niż na giełdzie Euronext-Paryż.

Wcześniej jednak na rynku dominowały wzrosty wspierane niekorzystną pogodą i cięciem prognoz w sierpniowym raporcie na temat podaży i popytu, który USDA opublikował 12-sierpnia. Po wspomnianej publikacji amerykańska i unijna pszenica wspięły się na wieloletnie maksima.

Warto zauważyć, że ostatni tydzień przyniósł załamanie się cen większości surowców w obawie o konsekwencje szerzącej się w USA i innych krajach pandemii Covid-19.

Umacniający się dolar wywierał dodatkową presję spadkową na towary (w tym zboża i soję) wyceniane w amerykańskiej walucie.

W konsekwencji notowania amerykańskiej soi (-9,2% w tygodniu) i kukurydzy (-5,2% w skali tygodnia) ustanowiły na zamknięciu z 20-sierpnia swoje dwumiesięczne minima, a pszenica (-6,3% w tygodniu) powróciła do wycen sprzed 12-sierpnia, kiedy to USDA skorygował mocno w dół zbiory tego zboża na świecie (głównie w Rosji i Kanadzie).

Mający miejsce w minionym tygodniu rekonesans po amerykańskich uprawach kukurydzy pokazał lepsze od szacunków USDA (raport z 12-sierpnia) prognozy plonów, a poprawa pogody powinna korzystnie wpłynąć na perspektywy zbiorów także soi.

Giełda w Paryżu

Unijne kontrakty na zboża i rzepak podążały za giełdą w Chicago z tym, że taniejące euro osłabiło presję spadkową. Kurs eur/usd spadł w miniony piątek w okolice 1,164 usd za euro i był najniższy od 10-miesięcy.

Skala tygodniowej przeceny unijnych kontraktów mieściła się w zakresie od 1,7% (-9,5eur/t) – rzepak do 3,9% (-10 eur/t) – pszenica z dostawą w grudniu.

Na dużym plusie (+7,4%, lub 18,75 eur/t), a w efekcie na wieloletnich maksimach, zamknął tydzień kontrakt wrześniowy pszenicy, pokazując napiętą sytuację przy dostawach natychmiastowych. Notowania tego kontraktu kończą się 10-września i mają już niewielkie znaczenie dla wycen zboża na rynkach gotówkowych. Dalsze terminy realizacji (w tym grudniowa) taniały śladem przecen chicagowskiej pszenicy.

 

RZUT OKA NA WYKRESY (najbliższa seria kontraktu)

Pszenica w Paryżu – termin wrześniowy i termin z dostawą w grudniu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CboT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x