niedziela, 15 września, 2024
spot_img

Za nami, pierwszy od dawna, wzrostowy tydzień dla kontraktów giełdowych na zboża

Na giełdzie w Paryżu ubiegły tydzień zaczął się od długoterminowych minimów dla pszenicy i kukurydzy. Jednak kolejne cztery sesje były już wzrostowe za sprawą wzrostów w Chicago. Dzięki temu unijna pszenica (dostawa we wrześniu) zyskała na wartości ponad 11 euro (5,8%) w skali tygodnia kończącego się 30-go sierpnia 2024, wracając powyżej 205 eur/t w piątek. Seria wrześniowa zbliża się do końca obrotu, a termin grudniowy pszenicy wyceniany był na zamknięciu tygodnia na poziomie 216,5 eur/t.

Śladem pszenicy podążała w górę także kukurydza. Kontrakt z dostawą w listopadzie zbliżył się do granicy 200 eur/t po odbiciu o 8 euro (4,2%) w skali tygodnia.

Rynek pszenicy reaguje na katastrofalne zbiory we Francji i słabe w Niemczech

Według KE francuska produkcja pszenicy miękkiej sięgnie w tym roku zaledwie 26,3 mln ton wobec 35,0 mln ton przed rokiem i będzie o 1/4 poniżej średniej. W Niemczech zbiory powinny spaść o 10,4% poniżej średniej i wynieść skromne 19,6 mln ton (21,3 mln ton w 2023 roku).

Odbicie w Paryżu wsparte zostało dodatkowo przez lekką korektę spadkową w notowaniach euro

Kurs euro do dolara obniżał się w ostatnich dniach (-1,3% w skali tygodnia) pod wpływem danych pokazujących spadek inflacji w strefie euro, a co za tym idzie rosnącego prawdopodobieństwa kolejnej obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Tańsze euro zwiększa konkurencyjność słabego w tym sezonie eksportu unijnej pszenicy, a jednocześnie podnosi ceny importowanej kukurydzy i rzepaku (wyceniane w dolarach), wspierając wzrost cen krajowych dostaw.

Ożywienie popytu na amerykańskie pochodzenie i pogorszenie pogody podniosło ceny w Chicago

Doskonałe perspektywy amerykańskiej produkcji kukurydzy, dobre dla pszenicy i rekordowe oczekiwania zbiorów soi wywierały presję spadkową na ceny zbóż i kompleksu sojowego za Atlantykiem. Dopiero wzrost zamówień eksportowych na tanie amerykańskie pochodzenie (także dzięki tańszemu dolarowi) i pogorszenie warunków pogodowych, a w konsekwencji kondycji upraw sprowokowało inwestorów spekulacyjnych do (od)kupowania kontraktów od minionego wtorku.

W konsekwencji najbliższa seria kukurydzy i soi podrożały w skali tygodnia o ok. 3%, a pszenica SRW odbiła w Chicago o 6% w tygodniu kończącym się 30-go sierpnia 2024 roku.

Unijnemu rzepakowi pomagało odbicie na rynku soi i kanadyjskiej canoli

Notowania unijnego rzepaku poruszają się w szerokim przedziale 445-475 eur/t po skokowej przecenie na sesji z 5-go sierpnia. Wycena serii listopadowej zamknęła tydzień ceną 470,25 eur/t, zyskując w tygodniu 15,5 euro (3,4%). W zatrzymaniu przecen w Paryżu pomogła korekta wzrostowa notowań kanadyjskiej canoli po tym jak ceny spadły na 4-letnie minima. Ubiegłotygodniowy spadek parytetu euro do dolara automatycznie podniósł konkurencyjność europejskiej produkcji w stosunku do importu nasion spoza Wspólnoty.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych (tabela)

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 30.08.2024):

Kontrakty na zboża

Kontrakty na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x