wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Za nami czwarty z rzędu spadkowy tydzień dla unijnych zbóż i trzeci dla rzepaku

spot_img

Marcowy kontrakt na pszenicę stracił 4 euro (-1,4%) w tygodniu kończącym się 20-go stycznia. Na zamknięciu piątkowej sesji pszenica wyceniana była na 284,75 eur/t – najniżej od marca 2022. W styczniu pszenica potaniała już o 8% (24,5 eur/t), a od początku listopada 55 euro. Do poziomu sprzed roku brakuje tylko 10 euro.

Egipt kupuje francuską i rosyjską pszenicę

Kukurydza z dostawą w marcu potaniała o 2 euro na giełdzie w Paryżu w skali tygodnia, do 278 eur/t – najniżej od marca 2022. Od początku stycznia kontrakt ten stracił na wartości 6% (-17,5 eur/t), o od początku listopada 20%.

Pierwsze dwie dekady stycznia przyniosły kontynuację fali spadkowej w notowaniach unijnych zbóż i rzepaku. Obecne spadki zaczęły się w listopadzie i sprowadziły wyceny kukurydzy i pszenicy na wielomiesięczne minima. Rzepak zalicza teraz kilkunastomiesięczne dołki. Nadal kukurydza jest o kilkanaście procent, a pszenica o kilka procent droższa niż przed rokiem.

W styczniu największy wpływ na wyceny kontraktów giełdowych na zboża i nasiona oleiste ma olbrzymia konkurencja na rynku eksportowym, w tym funkcjonujący eksport korytarzem zbożowym z Ukrainy. Jednocześnie rosyjska pszenica, która nie jest objęta sankcjami, sprzedawana jest na rynkach z dużym upustem, by finansować kosztowne działania wojenne.

Konkurencyjność unijnego eksportu pogarsza skokowe umocnienie wspólnej waluty. Kurs euro do dolara wzrósł do ponad 1,08 dolara za euro – najwyżej od kwietnia 2022 roku. Drogie euro nie pomaga unijnemu eksportowi zbóż, który obniżył się w tym sezonie o 14% r/r, a jedynie eksport pszenicy wyprzedza nieco tempo sprzed roku. Za to niskie notowania dolara czynią tańszym import zbóż i rzepaku, a głównym dostawcą jest pogrążona w wojnie Ukraina.

Rzepak był liderem ubiegłotygodniowej przeceny i jest najtańszy od sierpnia 2022. Seria na rzepak z dostawą w lutym potaniała o 6% (33,75 euro) do 533 eur/t w skali tygodnia i o 9% (51,25 euro). Od początku listopada rzepak stracił na wartości 20% (blisko 150 euro).

Na zachowanie kontraktów giełdowych na rzepak ma wpływ rekordowy import tanich nasion. Od początku sezonu 2022/23 (zaczął się w lipcu) kraje UE sprowadziły 4,2 mln ton nasion rzepaku w porównaniu do 2,9 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to wzrost tempa importu o 47% r/r. Olbrzymia większość (60%) nasion przyjechała z Ukrainy (2,54 mln ton), a 1/3 zaimportowanego rzepaku przypłynęła z Australii (1,38 mln ton).

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures (zamknięcie z 20.01.2023):

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 20.01.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CME, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x