sobota, 24 lutego, 2024

Rząd wysiedli 20 wsi pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego!

spot_img

Centralny Port Komunikacyjni nie ma wielu zwolenników w kraju. 16 grudnia zaplanowano konferencję podczas której    wiceminister infrastruktury Marcin Horała miał przekazać szczegółową lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego z nowym lotniskiem dla Warszawy i „szprychami kolejowymi” prowadzącymi do niego z całej Polski. Rolnik z Baranowa postanowił pokrzyżować plany rządzących i ujawnił lokalizacje CPK dzień wcześniej. Jak się okazało, nowy port ma powstać na terenie 20 wsi…

Zabrane grunty rolne pod inwestycje

Kamil Szymańczak jest rolnikiem mieszkającym w Baranowie oraz przedstawicielem rolników z gminy Baranów w Społecznej Radzie ds. CPK. W poczuciu rozgoryczenia podzielił się zatrważająca informacją na temat przyszłości rolników na terenach, które obecnie zamieszkują. 

 „Czuję się odpowiedzialny i zobowiązany do przekazania Państwu informacji niezwłocznie. Otrzymałem 15 grudnia 2021 po godz. 10 materiały, które pokazują, jakie tereny są preferowane przez CPK do posadowienia lotniska […]Moja ocena tego postępowania jest najgorszą z możliwych jakie mogę sobie wyobrazić, tym bardziej że jako PiS tak mocno współpracują z kościołem.”

fot, 1 Kamil Szymańczak
fot.2 Kamil Szymańczak

Jak wskazuje rolnik na mapach nadal nie ma pokazanych linii kolejowych i drogowych pod obydwie te inwestycje co jego zdaniem jest przyczyni się do okradania właścicieli z ich gruntów w całej Polsce. Cel publiczny nie jest jasno określony. Na tych miejscach mogą powstać hotele, lokale usługowe parki rozrywki, magazyny cargo – czysta komercja. 

Port lotniczy Solidarność, wchodzący w skład inwestycji, ma zajmować teren o łącznej powierzchni 40,81 km2. Z ujawnionych dokumentów wynika, że lokalizacja kompleksu przeniosła się na zachód od pierwotnie planowanej. Przedstawione mapy pokazują, że inwestycja znajdzie się całościowo lub częściowo na terenie 20 wsi, a sam terminal pasażerski ma znaleźć się na terenie Buszyc, Strumian i Podoryszewa. A lotnisko? Ma zająć teren całej gminy Baranów (Buszyce, Drybus, Nowa Pułapina, Strumiany Dolne i Górne, Wyczółki); gminy Teresin (Elżbietów, Mauryców, Pawłówek, Skrzelew, Szymanów) oraz gminy Wiskitki (Duninopol, Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada, Podoryszew, Podbuszyce, Stara Wieś i Stary Drzewicz).

Ujawniony zapis dokumentacji zamieszczony przez rolnika z Baranowa prezentujemy poniżej: 

Źródło: facebook.pl/KamilSzymanczak
Zdj:unsplash

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x