czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Wzrostowa tendencja cen na rynku mleczarskim. Na jak długo?

spot_img

Ceny w skupie rosną od kilku miesięcy.Według danych Komisji Europejskiej w Polsce cena mleka surowego w skupie wzrosła we wrześniu o 1,9 proc. i wyniosła 31,38 euro/100 kg. W ujęciu wrzesień 2019- wrzesień 2020 kwotowania wzrosły o 3,2 proc. Optymistycznego ducha ochładza dwuprocentowy spadek indeksu na Global Dairy Trade, ostatnim przetargu przetworów mleczarskich. Ujemny indeks może zwiastować problemy związane z recesją i koniec stabilizacji na rynku mleka.

Jak kształtowały się ceny na rynku krajowym?

Na rynku krajowym w ostatnim tygodniu października 2020 r. odnotowano wzrost cen większości monitorowanych produktów mlecznych. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach  25–01.11.2020 r. masło w blokach znacznie podrożało. Zbywano je przeciętnie po 16,34 zł/kg, o 2,5% drożej niż tydzień wcześniej i o 4% drożej niż przed miesiącem. Cena zbytu masła konfekcjonowanego ukształtowała się na poziomie 17,42 zł/kg (3,48 zł za 200 gramową kostkę),  o 1% taniej niż w poprzednim notowaniu.

Na drugim tygodniu października cena zbytu OMP wyniosła 9,39 zł/kg wobec 9,37 zł/kg tydzień wcześniej. Za pełne mleko w proszku płacono 11,42 zł/kg, o 1,5% mniej niż w poprzednim notowaniu, i o 2% mniej niż miesiąc wcześniej. OMP było o 5% tańsze niż przed rokiem a PMP – 5,5%.

Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach

Cały czas mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,38 zł/l- 1,41 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w połowie października.

1.Produkty mleczarskie płynne.

2. Produkty mleczarskie stałe.

3. Sery i twarogi.

Maria Chmal
źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej, kowr.gov.pl, pfhb.pl

zdj:pixabay.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x