środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Wzrost obrotów AMAZONE w 2023 r. Nowe inwestycje i globalna ekspansja

spot_img

Grupa Amazone przez kolejny rok obrotowy pozostaje na kursie wzrostowym przy wymagających warunkach rynkowych, a w 2023 r. przekroczyła obrót w wysokości 850 mln euro. Bilans roczny producenta maszyn rolniczych i komunalnych wykazuje tym samym wzrost obrotów w wysokości 6% w porównaniu do 22% w 2022 roku.

Całkowity obrót tego rodzinnego przedsiębiorstwa w roku gospodarczym 2023 osiągnął nową maksymalną wartość 852 mln € (w poprzednim roku 2022 było to 804 mln €).

Rekordowy popyt i eksport w 2023 r.

W pierwszej połowie 2023 r. wysoki stan zleceń napotkał napiętą sytuację w obszarze dostarczanych części, która pomimo intensywnych wysiłków doprowadziła do wąskich gardeł lub opóźnień w produkcji. Ten stan uspokoił się w drugiej połowie roku.

Ponadto nadal trudno było ocenić istotne konsekwencje w obszarze handlowo-politycznym stanowiące wynik konfliktów geopolitycznych. Niezależnie od interesu gospodarczego z wielkim niepokojem obserwujemy rozwój sytuacji na dotkniętych obszarach.

Bez względu na pełne wyzwań środowisko gospodarcze firma Amazone w roku obrotowym 2023 odnotowała w skali światowej nadzwyczaj wysoki popyt na nowoczesne maszyny rolnicze wykorzystywane do wzrostu produktywności i rentowności. Dzięki swoim innowacyjnym technologiom przedsiębiorstwo mogło czerpać korzyści z tego trendu. 

Ponadto do pozytywnego rozwoju obrotu w 2023 r. przyczynił się stabilnie wysoki eksport na poziomie ok. 80% oraz bardziej intensywne oddziaływanie na rynek. Z tego powodu w ubiegłym roku nadal inwestowano w przyszłość. W celu zabezpieczenia dostaw zwiększono zdolności produkcyjne w lokalizacjach Bramsche i Hude/Altmoorhausen oraz przeprowadzono dalsze modernizacje technologii produkcyjnych, aby poprawić jakość produktów.

Wyraźnie odczuwalne było również duże międzynarodowe zainteresowanie na targach Agritechnica w listopadzie 2023 r. Światowe wydarzenie targowe było wielkim sukcesem zarówno dla nas jak i dla uczestników. 

Perspektywa 2024 – na znaczeniu zyskują nowe rynki

Jesteśmy świadomi, że w roku obrotowym 2024 również musimy być przygotowani na utrzymującą się niepewną sytuację. Globalne warunki gospodarcze pozostają niestabilne, a zakłady rolne muszą mierzyć się z dalszymi trudnościami. Obecnie można zaobserwować wyraźną niechęć do dokonywania zakupów. Będziemy śledzić bieżące wydarzenia i jak zwykle działać z zaangażowaniem oraz wyczuciem i nadal podejmować wszelkie niezbędne inwestycje.” – informuje Amazone

Na znaczeniu zyskują nowe rynki, jak np. Ameryka Północna i Południowa. Dostrzegamy szanse i potencjał w nowych regionach geograficznych i jesteśmy zdecydowani, aby kontynuować naszą globalną ekspansję w celu zapewnienia naszym klientom na całym świecie lepszego wsparcia. W kwietniu bieżącego roku brazylijski specjalista w dziedzinie rozsiewaczy nawozów MP AGRO stał się częścią Grupy Amazone. 

Siłą napędową dla obrotów będzie w tym roku rozbudowany program produktowy obejmujący innowacyjne maszyny firmy Amazone dostosowane do gleby i klimatu w najróżniejszych regionach świata. W obliczu nasilających się ekstremalnych warunków pogodowych prowadzimy również badania i testujemy nowe technologie rolnicze w naszym gospodarstwie doświadczalnym w Wambergen w bezpośrednim sąsiedztwie centralnego zakładu w Hasbergen-Gaste, aby stale móc oferować najnowsze zabiegi i koncepcje uprawy roślin zapewniające zrównoważoną, dochodową hodowlę dla rolnictwa. 

Ponadto koncentrują się na stałym rozwoju istniejącego portfolio produktów. Grupa produktowa siewnika pneumatycznego punktowego Precea została niedawno uzupełniona o kolejne typy o szerokości roboczej wynoszącej 6 m. Te warianty są dostępne z wyposażeniem dodatkowym w formie systemu doprowadzania nasion lub zdecentralizowanego zbiornika na nasiona na każdym agregacie wysiewającym. Również program uprawy oferuje nowe typy pługów Teres i Tyrok. Zapewniają one wysoką efektywność i możliwość dostosowania do orki on land. W obszarze autonomii i sztucznej inteligencji Amazone przyspiesza rozwój. Rozwiązania wspierane przez sztuczną inteligencję stały się istotnym elementem strategii produktowej.

źródło: Informacja prasowa Amazone

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x