czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Wystartował kalkulator emisji gazów cieplarnianych dla producentów rolnych w języku polskim!

spot_imgspot_img

Bank BNP Paribas uruchomił kalkulator AgroEmisja, który pozwala producentom rolnym i rolnikom szacować wielkość emisji gazów cieplarnianych z upraw roślin i produkcji mleczarskiej i to całkowicie bezpłatnie.

Narzędzie powstało w oparciu o model obliczeniowy konsorcjum naukowo-biznesowego Cool Farm Alliance i ułatwi obniżanie emisji w gospodarstwach. To pierwsze i jedyne rozwiązanie tego typu w języku polskim a jednocześnie kolejny krok BNP Paribas w stronę realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.”- informuje bank

Zrównoważona produkcja dotyczy całej branży spożywczej jak i rolnej 

Bankowi BNP Paribas zależy na tym, by producenci rolni i rolnicy mogli na spokojnie i z wyprzedzeniem przygotowywać się do nowych, zielonych realiów, w tym do unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu.”

Według ustaleń Komisji Europejskiej do 2030 roku uprawy ekologiczne muszą objąć 25% wszystkich upraw, użycie nawozów i pestycydów ma spaść o odpowiednio: 20% i 50% a zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej ma zmniejszyć się o połowę

– W Europejskim Zielonym Ładzie i zrównoważonej produkcji obniżanie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe. Jednocześnie to jeden z najtrudniejszych elementów do zmierzenia i zarządzania. Nasz kalkulator będzie więc konkretną, realną pomocą w tym trudnym wyzwaniu – zapewniła Anna Link, dyrektor Biura Rozwoju Bankowości i Klientów Strategicznych w International Food & Agri Hub BNP Paribas.

Szybkie, intuicyjne narzędzie

Wewnętrzny mechanizm działania kalkulatora AgroEmisja jest zaawansowany, ale z punktu widzenia użytkownika jest to zupełnie niewidoczne. Wystarczy podać podstawowe dane o hodowli lub uprawie, a wielkość emisji jest liczona całkowicie automatycznie. Wypełnienie formularza kalkulacji zajmuje ok. 15-30 min. Na koniec, oprócz jasnego wyniku o emisyjności, producent otrzymuje też szczegółowy raport, gdzie wskazane są m.in. całkowita emisja ekwiwalentu dwutlenku węgla z produkcji, wartość emisji na poszczególne elementy produkcyjne oraz struktura kosztów tej emisji.

Co istotne Bank BNP Paribas udostępnia kalkulator gazów cieplarnianych AgroEmisja bez opłat. Trzeba jedynie zarejestrować się jako użytkownik na portalu www.agronomist.pl, gdzie można znaleźć również inne narzędzia, m.in. do monitorowania cen produktów rolnych czy wyszukiwania nieruchomości rolnych.

AgroEmisja jest pierwszym i jedynym tego typu rozwiązaniem dostępnym w języku polskim. Podobne działają w Niderlandach. Krajowi rolnicy i producenci dołączają też do kolegów z Irlandii, Francji, Hiszpanii,i Włoch, gdzie narzędzia do szacowania emisji gazów cieplarnianych w produkcji rolnej już działają, ale tylko dla produkcji zwierzęcej.

Źródło: bnpparibas.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x