niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Podsumowanie wsparcia dla popegeerowskich wsi

spot_img

Jak poinformował Pełnomocnik Rządu ds. współpracy z samorządem, a zarazem Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker aż 594 inwestycje zyskają dofinansowane w ramach Programu wsparcia dla gmin popegeerowskich. Do gmin trafi ogółem 340 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki zostaną przeznaczone na niezbędne inwestycje na terenach popegeerowskich.

Najwięcej dla warmińsko-mazurskiego

– Największe środki, bo po 47 milionów złotych, trafiły do województwa warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego – informuje Wiceminister Paweł Szefernaker. – Następne w kolejności to wielkopolskie 41,5 milionów złotych, dolnośląskie 39 milionów i pomorskie 30 milionów złotych. 

Dla porównania, najmniej w skali kraju PGR-ów działało w województwie małopolskim, świętokrzyskim i śląskim. Tam też trafiło znacznie mniejsze dofinansowanie, czyli odpowiednio 5,55 mln zł, 6,79 mln zł i 6,75 mln zł.

Średnia wartość 594 inwestycji wynosiła 572 tysiące złotych. W skali kraju nakłady te rozdzielono z uwzględnieniem liczby dawnych państwowych gospodarstw rolnych (PGR), w odniesieniu do obszaru województw i poziomu zatrudnienia w 1989 roku.

Potrzeby na 5 miliardów złotych! 

Gminy łącznie złożyły ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę 5 miliardów złotych. Dla większości z nich potrzeby dotyczyły infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej i budowy wiejskich świetlic oraz remiz. Dodajmy, że najwyższe przyznane gminie dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł trafiło do Czaplinka w powiecie drawskim (woj. zachodniopomorskie). Dofinansowanie trafiło głównie do gmin wiejskich. Środki na inwestycje zostaną przekazane gminom jeszcze przed ich realizacją, a samorządy będą się musiały rozliczyć do końca 2022 roku.

Źródło: MSWiA
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x