czwartek, 22 lutego, 2024

3000 świń, czy atrakcje zalewu? Mieszkańcy Barkowic są zaniepokojeni

spot_img

Mieszkańców wsi Barkowice w gminie Sulejów (powiat piotrkowski, woj. łódzkie), mocno zaniepokoiła zapowiedź mającej rzekomo nastąpić tam poważnej zmiany. Stało się to po tym jak jeden z miejscowych rolników, na należącym do niego budynku, wywiesił duży i czytelny baner z napisem: „Tu powstanie chlewnia na 3000 świń”. 

Zebranie wiejskie i petycja

W efekcie we wsi zwołano zebranie podczas którego, mieszkańcy wystosowali i podpisali petycję do Burmistrza Sulejowa, Starosty Piotrkowskiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w której wyrażono sprzeciw wobec zapisanych na banerze inwestycyjnych planów sąsiada.

– Chcemy poinformować władze o tym, że wyrażamy protest wobec tej inwestycji! – wyjaśnia Alina Błaszkowska-Pałac, Sołtys Sołectwa Barkowice. – Na tę chwilę co prawda żaden wniosek nie został jeszcze złożony, ale wolimy działać zapobiegawczo. Przygotowaliśmy pismo informujące o naszym sprzeciwie, pod którym podpisało się wielu mieszkańców Barkowic. Wyślemy je do wymienionych wcześniej instytucji. 

Sulejowski Zalew i inne atrakcje

Zdaniem sygnatariuszy pisma do władz i instytucji, malowniczo usytuowana nad Zalewem Sulejowskim  miejscowość może stracić na swojej atrakcyjności. 

– Barkowice to coraz prężniej rozwijająca się miejscowość turystyczna  – wyjaśnia Sołtys. – Zalew Sulejowski przyciąga tutaj mnóstwo turystów. Nie widzimy możliwości by wspomniany obiekt mógł tutaj powstać. Poza tym miałby on  być zlokalizowany w zbyt niewielkiej odległości od naszych domów. 

Z powyższą opinią zgadza się spora grupa mieszkańców  Barkowic, a także osoby regularnie tu wypoczywające.

O co tutaj chodzi? 

Uczestnicy zebrania wiejskiego w Barkowicach zastanawiali się też nad intencjami rolnika, który wywiesił baner. Jedna z wersji głosi, że motywem może być pragnienie zniechęcenia potencjalnych nabywców okolicznych działek do ich zakupu. Efektem miałby być spadek ich cen, a w perspektywie wykup przez komercyjnego pośrednika.

Do urzędów nic nie wpłynęło

Pytany przez mieszkańców o tę sprawę Burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski stwierdził, że w ostatnim czasie nie wydano żadnego pozwolenia na budowę takiego obiektu. W ciągu ostatnich kilku lat nie wydano też decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej takiej nieruchomości. Co więcej pracownicy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim poinformowali Włodarza Sulejowa o tym, że w ciągu minionych 3 lat nie wydali oni pozwolenia na budowę takiego obiektu. Podczas gdy tego rodzaju pozwolenie ważne jest właśnie przez 3 lata. Burmistrz zdementował też stanowczo pogłoski, o tym by wywieszony baner odnosił się do jakiegokolwiek postępowania prowadzonego w Urzędzie Miejskim w Sulejowie. Zdaniem Burmistrza, w świetle prawa nie ma on żadnej wiążącej mocy i może jedynie wzbudzać niepokój wśród mieszkańców. 

Wymagane są konsultacje 

Burmistrz podkreślił też, że w przypadku gdyby ktoś zgłosił zamiar budowy tego rodzaju nieruchomości, władze gminy  miałyby obowiązek poinformowania o tym mieszkańców.  Ponieważ w przypadku inwestycji mogącej potencjalnie wpłynąć na środowisko, mieszkańcy mają prawo do wypowiedzenia się w tej sprawie. 
Dodajmy, że w sprawie nie wypowiada się natomiast właściciel wywieszonego banneru. 

Źródła i foto: portal e-piotrkow.pl, Urząd Miejski w Sulejowie

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x