Wprowadzono istotną zmianę w przepisach rolniczych. Zarząd KRIR złożył wniosek o wydłużenie terminów sporządzania planów nawozowych dla praktyki opracowania i przestrzegania tych planów. Odpowiedź okazała pozytywna, a okres na sporządzenie planów nawozowych został wydłużony. O ile?
Plany nawozowe – wydłużenie terminów i złagodzenie kar
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wydłużenia terminów sporządzania planów nawozowych dla praktyki Opracowanie i przestrzeganie planów nawozowych. W piśmie przedstawiono propozycje zmian w ekoschematach na rok 2023, mające na celu ułatwienie dostępu do ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, plany nawozowe będą musiały zostać opracowane do 30 września 2023 roku. Dodatkowo, w przypadku, gdy plan nawozowy nie obejmuje całości powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych, rolnikom zostaną złagodzone nakładane kary.
Wyjątek od akredytacji dla laboratoriów wykonujących analizy glebowe
Ministerstwo wyjaśniło także kwestię opóźnień stacji chemiczno-rolniczych w wykonywaniu analiz próbek glebowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, laboratorium, w którym wykonywana jest analiza gleby, nie musi posiadać akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań agrochemicznych gleb. Oznacza to, że analizy gleby wykonane w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych lub innych laboratoriach są uznawane za spełniające warunki praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia.
Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie np. z laboratoriów ośrodków doradztwa rolniczego, które nie posiadają akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, ale są wyposażone i przygotowane do wykonywania analiz gleby na poziomie gwarantującym wiarygodność uzyskanych wyników w odniesieniu do wymagań praktyki.
źródło: KRIR