piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

KE zatwierdziła polski program pomocy dla firm skupowych warty 780 mln zł

spot_img

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła polski program pomocy dla przedsiębiorstw z branży agrobiznesu o wartości 176 mln euro (780 mln zł) mający na celu wsparcie przedsiębiorstw w kontekście wojny Rosji z Ukrainą, czytamy w komunikacie z 04.08.2023.

Z pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów będą mogły skorzystać firmy zajmujące się obrotem lub skupem zbóż, nasionami roślin rolniczych, skupem lub mrożeniem owoców miękkich.

Pomoc będzie dostępna dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z programu skorzysta ponad 1000 beneficjentów.

Celem działania jest udzielenie pomocy beneficjentom, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności spowodowanymi obecnym kryzysem geopolitycznym.

Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych.

W szczególności:

– pomoc nie przekroczy 2 mln EUR na beneficjenta;

– środki zostaną przyznane nie później niż dnia 31 grudnia 2023 r.

Komisja stwierdziła, że program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x