sobota, 24 lutego, 2024

Wydanie modeli we wtorek o poranku sugeruje, że niż będzie silniejszy [POGODA]

spot_img

Minionej nocy pokropiło w pasie od Darłowa po Słupsk, Wejherowo, Tolkmicko. Bardzo silne opady deszczu we wtorek o poranku w Anglii, Belgii i wschodniej Francji. Przez noc spadło w wielu regionach do 60 mm deszczu.

Wspomniana strefa opadów znad Anglii wędrować będzie w naszą stronę i dotrze. O północy rozpadać powinno się na Pomorzu Zachodnim (południe regionu minie bądź tylko pokropi), kolejno w drugiej części nocy skieruje się nad Pomorze Gdańskie w tym Kaszuby  (prawdopodobnie ominie jej południową część, bądź spadnie nie więcej niż 1-3 mm). Przed południem strefa ciągłego deszczu dotrze nad Suwalszczyznę i w tym samym momencie padać będzie jeszcze na północy Mazur i Warmii oraz na Żuławach i w Zatoce Gdańskiej. Na tym obszarze w ciągu doby spadnie około 2-12 mm deszczu- z czego najwięcej przypadnie na rejon Gdyni, Lęborka, Darłowa, Koszalina, Świnoujścia- im niżej tym suszej.

Poradnik suszowy cz. I -> Skąd się bierze susza i jak przeciwdziałać jej skutkom? – POBIERZ TUTAJ

 

Dziś wieczorem na pojedynczą chmurę z opadem deszczu możemy liczyć zarówno na Podlasiu, Mazowszu, w Łódzkiem i na południowym zachodzie. Przed północą na Dolnym Śląsku pojawią się nawet burze i miejscami z nich spadnie do 5-10 mm deszczu- popada na może 50% województwa- czyli znaczny progres.

Wydanie modeli we wtorek o poranku sugeruje, że niż będzie silniejszy. Przed południem nadal przelotne opady i burze wędrować będą po Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i najprawdopodobniej w wąskiej strefie o szerokości 20-40 km w pasie od wschodnich Kujaw po wschodnią Wielkopolskę, zachód Ziemi Łódzkiej. Około południa ta strefa opadu się rozpadnie i na wschód od niej pojawią się burze- najwięcej ich będzie od Hajnówki, Terespola po Kozienice, Jarczew, Radom, Garwolin, Lublin, Kielce, Staszów, Włoszczową, Katowice, Kraków, Opole, Racibórz. Podczas przedpołudniowych opadów suma wyniesie około 1-4 mm. Podczas burz do 20-22 mm. Na samym wschodzie i południowym wschodzie popada słabiej do 1-6 mm i wybitnie lokalnie.

Niewielkie przelotne opady w ciągu dnia, do 1-2 mm mogą pojawić się na południu Wielkopolski oraz południu i zachodzie Ziemi Lubuskiej.

Temperatura w nocy wyniesie około 6-8 stopni na północy i południu do 10-12 stopni na pozostałym obszarze. W okolicy Zielonej Góry nie mniej niż 14 stopni.

W ciągu dnia temperatura wyniesie od 7-9 stopni na deszczowej północy, 14-17 stopni na zachodzie w Wielkopolsce, Kujawach i na zachodzie i północy Mazowsza, 18 stopni w centrum i na Podlasiu, do 19-24 stopni na południu i wschodzie- najcieplej na wschodzie, gdzie burz i opadów najmniej. W rejonie burz do 19-22 stopni.

Wiatr słaby, na północy umiarkowany. Podczas frontu, opadów i burz silniejszy do 30-60 km/h.

Łukasz Sieligowski

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników