poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Wsparcie dla producentów chryzantem: podano stawki!

spot_img

Czy wsparcie będzie skuteczne?

Wczoraj (2 listopada br.) wieczorem Rada Ministrów w  Dzienniku Ustaw opublikowała rozporządzenie dotyczące wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku rządowej decyzji o zamknięciu cmentarzy w dniach: 31.10.2020 – 2.11.2020.

20 zł doniczkowe, 3 zł cięte


Z rozporządzenia RM wynika, że przedsiębiorcy ci otrzymać mogą wsparcie w wysokości 20 zł za sztukę chryzantemy doniczkowej i 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej.

Wsparciem objęci zostaną mikro, mali i średni przedsiębiorcy posiadający:

  • Co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku,
  • Co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

Wnioski do 6 listopada!


Wdrażaniem wsparcia zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski na formularzach  udostępnionych przez Agencję składać należy w terminie do 6 listopada br. w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. 

Lista chętnych do odbioru

Dodajmy, że ARiMR za pośrednictwem swojej internetowej strony poinformuje o możliwościach odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Przy czym do 12 listopada br. zainteresowane podmioty będą mogły  deklarować Agencji wolę odbioru, Natomiast do 16 listopada br. będzie czas na ich odbiór.

Wypłata do 31 grudnia br.

Po tym terminie nieodebrane chryzantemy mają być bezzwłocznie przekazywane przez ich posiadaczypodmiotom zajmującym się (na podstawie przepisów o odpadach), ich zbieraniem lub przetwarzaniem.
Przekazanie kwiatów do utylizacji (z wyszczególnieniem ilości) należy pisemnie potwierdzić. Podobnie jak przekazanie ich instytucjom wyrażającym wolę odbioru.

Następnie, w terminie do 30 listopada br. posiadacz chryzantem winien tego rodzaju dokumentację złożyć u kierownika właściwego terenowo biura powiatowego Agencji.
Natomiast posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa dodatkowo oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.

Pomoc ma zostać wypłacona do 31 grudnia br.

Bardziej szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej ARiMR.


Źródło: Dziennik Ustaw
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x