środa, 20 października, 2021
spot_img

Wpłyń na unijną wizję rolnictwa

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Do 9 września br. Komisja Europejska czeka na opinie polskich rolników, producentów rolnych i wszystkich mieszkańców wsi oraz podmiotów związanych z rolnictwem w sprawie: „Długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich” – komunikatu Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Otwarto tym samym formalny proces dyskusji na temat przyszłości obszarów wiejskich oraz miejsca, jakie powinny one zajmować w społeczeństwach Polski i innych państw członkowskich UE.

Czemu to służy?

Na podstawie danych zebranych podczas konsultacji opracowana zostanie wizja przyszłości obszarów wiejskich w perspektywie do 2040 r. Zebrane zostaną też opinie dotyczące takich wyzwań jak: zmiany demograficzne, stan i rozwój sieci internetowej i edukacyjnej, struktura i poziom dochodów, ograniczony dostęp do usług i społeczne wykluczenie. Przeanalizowane zostaną również innowacyjne, zrównoważone i przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu rozwiązania w kontekście ekologii, techniki cyfrowej oraz kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

Możliwość wpływu na decyzje?

Na tym etapie Komisja Europejska zaprasza polskie i unijne środowiska rolnicze do udziału w internetowej ankiecie dostępnej na stronie KE pod linkiem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12525-Long-term-vision-for-rural-areas
Jak zapewnia Komisja, głosy rolników będą istotną wskazówką odnośnie oczekiwanych rozwiązań. Jest to też szansa na wywarcie przez polskie środowiska rolnicze realnego wpływu na kształtowanie polityki UE w dziedzinie rolnictwa. Szczególnie, że powiązane z Długoterminową wizją dla obszarów wiejskich, Strategie „Od pola do stołu”, „o zachowaniu bioróżnorodności”, Wspólna Polityka Rolna, a także kwestie rozwoju produkcji rolnej, budzą ostatnio wiele obaw, burzliwych sporów i kontrowersji.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Komisja Europejska, KOWR
Foto.: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły