czwartek, 21 października, 2021
spot_img

Wojewoda znosi obszar zagrożony i zapowietrzony. Co z niebieską strefą?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W minionym tygodniu ukazało się rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego, Pana Łukasza Mikołajczyka znoszące obszar zapowietrzony i zagrożony, ustanowione po zidentyfikowaniu ogniska ASF na terenie fermy w Więckowicach. Ta decyzja była możliwa dzięki zaangażowaniu się służb weterynaryjnych i przeprowadzeniu bardzo dużej ilości badań krwi trzody chlewnej pozostającej na tym obszarze.

– Jako Wielkopolska Izba Rolnicza zabiegaliśmy o te działania wielokrotnie i wykorzystując tę okazję składamy podziękowania dla Pana Wojewody oraz dla zaangażowanych w sprawę lekarzy weterynarii – podkreśla WIR.

Niestety zniesienie tych obszarów nie załatwia sprawy. Pozostaje bowiem strefa niebieska, która została wyznaczona Decyzją Wykonawczą Komisji Europejskiej. Zgodnie z przepisami UE zostaje ona nałożona na 12 miesięcy, przy czy, na wniosek strony polskiej ten czas może być ograniczony do 3 miesięcy.

– Jako WIR wystąpiliśmy z taką prośbą bezpośrednio do Komisji Europejskiej wskazując na ekonomiczne znaczenie produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce. Utrzymywanie przez dłuższy okres czasu stref niebieskich w naszym regionie może spowodować zniechęcenie rolników do tej gałęzi produkcji, której skala i tak w ostatnim czasie maleje. W wyniku tego procesu, Polska może na stałe stać się importerem wieprzowiny a wielkopolscy rolnicy mogą stracić źródło dochodów co przy słabych glebach oznaczać będzie bankructwo wielu gospodarstw rolnych. Dlatego szalenie ważne jest kontynuowanie walki z ASF poprzez skuteczną bioasekurację w gospodarstwach rolnych oraz w środowiskach leśnych a także redukcję populacji dzików – podkreśla WIR w swoim komunikacie.

Źródło: WIR

ASF: Komisja Europejska wprowadziła strefę niebieską

Niebieskie strefy ASF – rolnicy zostali bez pomocy

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły