sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Wnioski o dopłaty bezpośrednie. Od dziś tylko przez komputer!

spot_img

Jak już informowaliśmy, od dziś (15 marca br.), rolnicy składać mogą wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW za 2021 r. 
Tegoroczną nowością jest to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetowej aplikacji eWniosekPlus. Jednak jak zapewnia Agencja rolnicy nie posiadający komputerów lub niepewni swych informatycznych umiejętności, liczyć mogą ma pomoc pracowników biur powiatowych ARiMR.  

Wnioski do 17 maja br.

Co do zasady wnioski należy składać do 15 maja br. Jednak z uwagi na to, że data ta przypada na sobotę, będzie można aplikować (bez żadnych sankcji finansowych), jeszcze do 17 maja włącznie. Wnioski przyjmowane będą także po tej dacie,  czyli do 11 czerwca. Jednak w takim przypadku, za każdy dzień roboczy opóźnienia, płatność będzie pomniejszana o 1 procent wartości. 
Natomiast zmiany we wnioskach można zgłaszać do 31 maja 2021 r. Jednak zgłoszenie zmiany po tym terminie powodować będzie pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 procent wartości, za każdy dzień roboczy opóźnienia. Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa 11 czerwca 2021 r.

Kto może wnioskować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopłaty przysługują osobom faktycznie uprawiającym działki rolne. Jest z tym jednak wiele problemów. Do zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należą zatem kontrole i sankcje administracyjne w przypadku wykrycia pobrania płatności przez osoby, które są np. właścicielami gruntów rolnych, ale w rzeczywistości ich nie użytkują. W tego rodzaju przypadkach ARiMR egzekwuje zwrot płatności wraz z odsetkami.
Dodajmy, że na różnych szczeblach unijnej i krajowej administracji toczy się dyskusja zmierzająca do wypracowania kryteriów tzw. rolnika aktywnego lub rzeczywistego. Wiążących decyzji jednak nie podjęto, a jedynym narzędziem ARiMR są agencyjne kontrole i kary. 

Dobrostan zwierząt regulacje

W 2021 roku, na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego PROW na lata 2014–2020, program rozszerzono o owce. Natomiast lochy nie mogą być utrzymywane w jarzmach dłużej niż 8 dni. 
Niezbędne będzie także  prowadzenie rejestru wypasu i  utrzymywania loch w jarzmach, 
Wprowadzono też gradację wysokości wsparcia do krów mlecznych:
1) 100% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 1 sztuki do 100 sztuk;
2) 75% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 101 sztuk do 150 sztuk;
3) 50% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej powyżej 150 sztuk.”;
Dodajmy, że rolnikom należy się także zwrot kosztów za sporządzenie planu dobrostanu w kwocie 1000 zł. 


eWniosekPlus jak składać?

Jak już wspomnieliśmy od obecnego roku o płatności można ubiegać się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Jednak rolnicy, którzy nie posiadają komputerów lub obawiają się, że sami sobie nie poradzą  z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników biur powiatowych ARiMR. W tym celu w placówkach Agencji przygotowano specjalne stanowiska. Tak by można było wysłać wniosek, a wsparciem w kwestiach technicznych służyć będą eksperci.  

Zmiany w eWnioskuPlus

Dodajmy też, że ARiMR by ułatwić korzystanie z aplikacji eWniosekPlus sukcesywnie ją modyfikuje. Tak więc w 2021 r. również wprowadzono kilka zmian mających usprawnić jej działanie.  Dodana została m.in. sekcja wskazująca na najbardziej aktualny wniosek wysłany do ARiMR. Generowane są ostrzeżenia o niewykorzystaniu w całości maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO) na działce. Wyświetlają się ostrzeżenia o błędach. Bardziej też wyeksponowano wizualizacje. Aplikacja umożliwia również  przegląd listy upraw lub elementów EFA (obszarów proekologicznych) zdefiniowanych w gospodarstwie.

Dane o płatnościach

Zgodnie z intencją Agencji aplikacja eWniosekPlus ułatwiać ma proces wypełniania oraz składania wniosków. Wszystkie dane w zakresie płatności obszarowych generowane są automatycznie na podstawie wyrysowanych granic upraw i wybranych płatności. Rolnik wnioskodawca nie musi już też  wpisywać powierzchni działek. Wystarczy, że wyrysuje granice działki, a ich powierzchnia zostanie wyliczona automatycznie. Aplikacja zapewnia dostęp do aktualnych danych dotyczących płatności bezpośrednich. eWniosekPlus  daje rolnikom możliwość wyboru doradcy i nadania mu odpowiedniego w danym roku upoważnienia do obsługi wniosku. To ułatwienie dla tych rolników, którzy zdecydowali się na wypełnienie wniosku przez doradców.
Więcej informacji o dopłatach i wnioskowaniu na stronie ARiMR

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x