Co znajdziesz w artykule?
O aplikacji suszowej i uproszczeniach przy składaniu wniosków, rozliczaniu rolniczych projektów i dofinansowań w ramach naborów prowadzonych przez państwowe agencje, rozmawiano podczas dzisiejszego spotkania Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Ryszarda Kamińskiego z Prezydium Porozumienia Rolniczego i przedstawicielami unijnej federacji organizacji rolniczych COPA-COGECA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aplikacja suszowa – pomoże czy zaszkodzi?
O suszowej aplikacji
– Od 2 tygodni działa aplikacja, która za pośrednictwem profilu zaufanego pomocna jest przy procesie szacowania szkód suszowych, między innymi przez bazowanie na Ekonomicznym Bilansie Wodnym, wykorzystaniu georadarów i systemów satelitarnych. Sama aplikacja ma mieć docelowo jeszcze szersze zastosowanie. Ponadto, przy składaniu wniosków przez rolników w systemach elektronicznych zastosowano wiele uproszczeń – poinformował Podsekretarz Stanu Ryszard Kamiński
Wszystko w internecie?
Podsekretarz Kamiński zwrócił także uwagę na to, że w przypadku pracowników sezonowych zostały już wprowadzone rozwiązania ułatwiające regulacje dotyczące funkcji pomocnika rolnika. Natomiast w KRUS i ARiMR trwają prace nad wprowadzeniem cyfryzacji we wszystkich obsługiwanych sprawach.
Przyspieszyć suszową pomoc!
Uczestnicy spotkania, za palącą i ważną, uznali potrzebę skrócenia terminów rozpatrywania wniosków, uproszczenia procedur ich składania, usprawnienia pracy systemu IRZ a także (o czym już wiele razy pisaliśmy), szybszą wypłatę pomocy suszowej. Podczas spotkania poruszono także kwestie dotyczące spółek wodnych oraz pracowników sezonowych w szkółkarstwie, pomocy de minimis, uciążliwości przy produkcji rolniczej, a także nadmiernego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt gospodarskich.
Zachęta do oceny Zielonego Ładu
Ponadto Wiceminister Kamiński poinformował zebranych o obecnym stanie prac nad unijnym planem działania na rzecz zrównoważonej gospodarki wspólnoty „Zielony Ład” oraz strategii: „Od pola do stołu” oraz „Bioróżnorodności”, zachęcając jednocześnie do analizowania i składania przez organizacje rolnicze swoich propozycji i wniosków w sprawie tych dokumentów.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW
UE wycofuje więcej substancji czynnych niż wprowadza nowych na rynek [WIDEO]