poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img

Wniosek o odszkodowania dla hodowców norek?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku z wykryciem wirusa SARS-COV-2 na fermie norek w powiecie kartuskim, w województwie pomorskim, palący jest temat odszkodowań dla hodowców za straty poniesione w wyniku likwidacji istniejącego i możliwych kolejnych ognisk tej choroby. Sprawę szeroko opisał już Szczepan Wójcik Prezes Zarządu Związku Polski Przemysł Futrzarski w swoim wniosku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy (o czym pisaliśmy 1 lutego br.). Teraz w imieniu hodowców zwierząt futerkowych,  interweniuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Odszkodowania dla hodowców  

2 lutego br. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wystosował do Ministra Rolnictwa wniosek o jak najszybsze wprowadzenie zmian w ministerialnych rozporządzeniach zaliczających COVID-19 u norek do kategorii chorób zwalczanych z urzędu, w sposób umożliwiający hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie odszkodowań w związku z wykryciem SARS-COV-2. Ponieważ chorobę tę zaliczono do chorób zwalczanych z urzędu, to w opinii KRIR hodowcy w przypadku jej wystąpienia, winni otrzymać od Skarbu Państwa odszkodowanie za likwidację chorych zwierząt.

Powtarzanie badań i znakowanie

Rolniczy samorząd wnioskuje też o to, by w przypadku pozytywnych wyników badań na SARS-CoV-2 u norek, badania te były powtarzane co najmniej dwukrotnie dla całkowitego wykluczenia mylnych wyników i likwidacji cennych genetycznie sztuk zwierząt. KRIR apeluje też o to, by inspektorzy weterynarii zachowywali reżim sanitarny podczas pobierania próbek i przeprowadzali weryfikację dodatnich wyników badań, a także by znakowali zbadane zwierzęta dla poprawnej weryfikacji próbek.

Źródło: KRIR
Foto: AFP

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
566ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x