niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Wirus z norek może zakażać człowieka?

spot_img

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk poinformował Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę o zakończeniu wysoko specjalistycznych badań, polegających na sekwencjonowaniu genomu SARS-CoV-2, szczepów wyizolowanych z pierwszego w Polsce przypadku zakażenia tym wirusem zwierząt futerkowych (norek), który z końcem stycznia wykryto na jednej z ferm w powiecie kartuskim (woj pomorskie). Niestety badania potwierdzają obawy o zdolność wirusa do przenoszenia się na człowieka.

Dobrze znana linia

Zespół specjalistów, wirusologów z laboratorium PIWet-PIB w Puławach poddał szczegółowym badaniom materiał genetyczny pierwotnie potwierdzony 30 stycznia br. Wyniki sekwencjonowania całego genomu wykazały, że wykryte szczepy SARS-CoV-2 u norek są podobne do siebie i należą do określonej i znanej już epidemiologom linii. Nie zidentyfikowano żadnej mutacji aminokwasowej w białku S wypustek wirusa opisywanej w szczepach SARS-CoV-2 wykrywanych u norek duńskich. Nie stwierdzono także obecności zmian genetycznych charakterystycznych dla wariantów brytyjskich, południowo-afrykańskich czy brazylijskich wirusa.

Dane uzyskane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ubiegłoroczne doświadczenia opisane w Danii czy Holandii wskazują jednoznacznie, że również w Polsce ten wirus może przenikać z norek na człowieka i odwrotnie.
 
Źródło: MRiRW
Foto: Shutterstock

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x