poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Wirus ptasiej grypy rozhulał się w Europie

spot_img

Kolejne kraje dołączają do niechlubnej listy państw z potwierdzonymi przypadkami grypy ptaków. Kłopoty epizootyczne mają już Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Dania, Belgia, Francja i Szwecja. Co ciekawe, w Niemczech pojawiły się dwa podtypy wysoce zjadliwej grypy ptaków: H5N8 oraz H5N5. Budzi to poważne obawy bowiem jesteśmy krajem sąsiadującym i ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w Polsce jest bardzo wysokie.

Państwa w których pojawiły się przypadki wirusa od razu podjęły działania mające na celu wyeliminowanie wszelkich możliwych dróg dalszego rozprzestrzeniania grypy. Niestety pomimo wysokiego reżimu, wędrujące ptactwo  stwarza tak duże zagrożenie, że możliwość wystąpienia grypy jest bardzo duża.

KIPDIP, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wysnuła ciekawą teorię. W przypadku uchronienia się od wirusa w Polsce i zakwalifikowania się do krajów wolnych od ptasiej grypy moglibyśmy skorzystać na światowej arenie. Szczególnie skorzystalibyśmy na eksporcie z krajami środka, ponieważ nie uznają oni zasad regionalizacji i nie byliby zainteresowani współpracą z państwami z potwierdzonymi przypadkami choroby ptaków.. Jest to wizja mocno koloryzowana, jednak w tych ciężkich czasach warto mieć jakąkolwiek nadzieję. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego i z większą uwagą monitorować sytuację w gospodarstwach. Nawet jeśl nie skorzystalibyśmy z eksportu do krajów azjatyckich to pojawienie się ptasiej grypy w Polsce może okazać się gwoździem do trumny dla wielu hodowców.

Maria Chmal
źródło: KIPDIP

zdj:pexels.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x