piątek, 23 lutego, 2024

Wielka polska kropkowana – nowa rasa biedronek hodowlanych! Ile można na tym zarobić?

spot_img

W odpowiedzi na założenia europejskiego Zielonego Ładu, naukowcy intensywnie pracują nad opracowaniem niechemicznych metod ochrony roślin. W ostatnim czasie grupa polskich badaczy pochwalić się może sukcesem na polu hodowli owadów.

Nowa rasa biedronek hodowlanych

Polskim naukowcom zrzeszonym w sieci uczelni przyrodniczych oraz instytutów rolniczych udało się skrzyżować i wyprowadzić nową, jak dotąd pierwszą taką rasę, biedronek hodowlanych! Analitycy szacują, że rynek hodowli owadów w najbliższych 10 latach wzrośnie prawie 5 krotnie. Jest to obecnie jeden z najprężniej rozwijających się obszarów z pogranicza rolnictwa oraz biotechnologii.

Wielka polska kropkowana – nowa, udomowiona rasa biedronki

Wielka polska kropkowana, bo tak nazywa się nowa, udomowiona rasa biedronek to przełom w insektycydowej ochronie roślin, a także duża szansa na biznes dla polskich rolników!

Biedronki to naturalni wrogowie szkodników żerujących na plantacjach wielu roślin – zarówno warzyw w gruncie, pod osłonami, jak sadów, roślin ozdobnych czy nawet roślin uprawnych. Mowa tu oczywiście o mszycach, z którymi walka z roku na rok jest coraz trudniejsza ze względu na wycofywanie substancji czynnych insektycydów oraz zjawisko uodparniania się tych owadów na pestycydy.

Biologiczna metoda walki z mszycą

Nowa rasa biedronek hodowlanych żeruje nie tylko na mszycach, ale jest również agresywna względem przędziorków, tarczników, wełnowców, mączlika, czy miodówki. Zjada także larwy niektórych motyli i muchówek.

Od najpopularniejszej w Polsce biedronki siedmiokropki Coccinella septempunctata (nazywanej też bożą krówką) odróżnia ją przede wszystkim kolor kropek na pancerzu, które są w tym przypadku białe (w przeciwnieśtwie do biedronek wolnożyjących, najczęściej o ubrawieniu pancerza w czarne kropki na czerwonym tle).

Duży potencjał rozmnożeniowy

Cykl rozwojowy biedronek hodowlanych jest zbliżony do cyklu rozwojowego owadów dziko żyjących, z tym, że jedna samica może złożyć nawet o 600 jajeczek więcej od samicy biedronki siedmiokropki, a wyklute larwy oraz osobniki dorosłe zjadają szacunkowo nawet o 40% więcej mszyc!

Wielka polska kropkowana wydziela także specyficzne alkaloidy, które odstraszają m. in. biedronki tzw. azjatyckie, które w ostatnim czasie stanowią zagrożenie dla naszych rodzimych biedronek.

Hodowla biedronek i ich komercjalizacja

W praktyce larwy biedronki hodowlanej aplikować można podobnie jak coraz szerzej stosowane w uprawie kukurydzy kulki oraz zawieszki z kruszynkiem, zarówno w szklarniach, pod osłonami, jak i na polach.  Wielka polska kropkowana nie zimuje w warunkach naturalnych, dlatego nie zagraża ona populacji naszych rodzimych biedronek. I tutaj pojawia się szansa dla plantatorów!

Ile można na tym zarobić?

Zakładając w polu prostej konstrukcji inspekty w łatwy sposób i bez nakładów możemy sami zająć się hodowlą biedronek, które żerują na naturalnie występujących szkodnikach roślin uprawnych. Wystarczy z takiego inspektu zebrać pod koniec wegetacji całą biomasę roślinną i przekazać do laboratorium, które wypreparuje złożone przez biedronki jajeczka, a następnie umieści w odpowiednich inkubatorach, w których będą mogły wylęgnąć się kolejne pokolenia larw. Z wstępnych szacunków z jednego inspektu o powierzchni ok. 2 m2 można zebrać nawet do 200 tysięcy jajeczek, których szacunkowa wartość w zależności od liczby wylęgniętych larw może osiągnąć nawet do 10 tys. złotych!

Szczegóły na temat hodowli biedronek można uzyskać pod numerem telefonu specjalnej infolinii: +48 791 790 901

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x