niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Większe dopłaty do rolnictwa?

spot_img

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Nowelizacja pozwoli już od przyszłorocznej kampanii wypłat, zwiększyć dochody Rolników i zapewnić im wypłatę tzw. Uzupełniającej Płatności Podstawowej (UPP), w ramach dopłat bezpośrednich. 

Dopłaty powyżej średniej unijnej!

Uzupełniająca Płatność Podstawowa służyć będzie realizacji programu pt. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi. Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią w Unii Europejskiej w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych), dla ponad 60% rolników w Polsce.

Zboża, oleiste i wysokobiałkowe

Uzupełniająca Płatność Podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych.

Warunki przyznawania oraz wysokość stawki płatności, zostaną określone w osobnym rządowym rozporządzeniu. Na realizację płatności w kampanii 2022 r., Rząd planuje przeznaczyć kwotę w wysokości 400 milionów zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2022 r. Termin ten odpowiada dacie rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022 r.
Przyznawanie płatności planowane jest również po 2022 r., co zostanie uwzględnione w nowych przepisach przygotowywanych w związku z wdrażaniem reformy Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023–2027. Projekt powyższej ustawy, przygotowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trafi teraz do Sejmu RP. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x