niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Więcej za buraki w Krajowej Grupie Spożywczej i Südzucker. Jakiej wysokości są podwyżki?

spot_img

Krajowa Grupa Spożywcza i Südzucker Polska ustanowiły wyższe ceny dla plantatorów za buraki cukrowe z sezonu 2022/2023. Ile zaoferowały spółki?

46 euro za buraki cukrowe w Krajowej Grupie Spożywczej

Jak przekazał Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się w dniu 23 sierpnia 2022 r. Rada Związków PBC przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23.

W 2022 r. plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. otrzymają zapłatę za kontraktowane buraki o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 €/t. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę.

Rolnicy natomiast wskazują, że obecnie sprzedawany jest cukier z minionej kampanii po cenie znacznie wyższej, a o świadczeniu dodatkowym w tym wypadku nie ma żadnego zapisu. Plantatorzy cukru czują się w pewnym stopniu poszkodowani i wcale się nie dziwimy. 

50 euro za buraki cukrowe w Südzucker Polska 

Z kolei w dniu 10 sierpnia 2022 r. Komisja Porozumiewawcza na wniosek strony plantatorskiej ustaliła podwyższenie gwarantowanej średniej ceny za buraki kontraktowane w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 €/t (przy 18% polaryzacji) dla wszystkich plantatorów, którzy współpracują z Südzucker Polska S.A.. Jak poinformowano w komunikacie, w zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku cukru, Südzucker Polska S.A. i strona plantatorska w dalszym ciągu będą prowadzić rozmowy dotyczące kampanii 2022/23 i następnych.

Przypominamy, że ostateczna średnia cena buraków kontraktowanych zależy od ceny sprzedaży cukru liczonej jako średnia za okres październik – luty danego roku gospodarczego dla Regionu 2. Dodatkowo Komisja Porozumiewawcza jednogłośnie zaakceptowała treść Umowy kontraktacji na kampanię 2023/2024. W najbliższym czasie służby surowcowe rozpoczną proces zamawiania nasion i kontraktacji na sezon 2023/2024 – przekazał koncern Südzucker.

Co o tym sądzicie? Jesteście zadowoleni z podjętych działań? Z pewnością trzeba się liczyć z tym, że cukier na razie nie stanieje, dlatego pozostałe spółki powinny pójść w ślad za tymi które podniosły ceny na sezon 2022/2023, aby nie dopuścić do rezygnacji z uprawy buraka cukrowego w Polsce, która i tak drastycznie maleje z roku na rok z uwagi coraz mniejszą rentowność produkcji. Dajcie znać o swoich przemyśleniach w komentarzach!

źródło: KZPBC, Südzucker

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x