niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Prognozy plonów średnich głównych upraw w UE

spot_img

26 kwietnia 2022 MARS (Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy) opublikowała swoje drugie w tym roku prognozy plonów w UE. Kwietniowa prognoza jest w większości przypadków nieco mniej optymistyczna niż przed miesiącem, ale zapowiadane plony średnie są nadal znacznie powyżej średniej pięcioletniej.

Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,63 t/ha, czyli o symboliczne o 0,04 t/ha mniej niż w marcu, ale ciągle o 0,14 t/ha (2,5%) więcej niż wynosi średnia pięcioletnia. Dla pszenicy średnia wydajność oceniana jest na 5,74 t/ha, wobec 5,80 t/ha w marcu. Szacowany plon jęczmienia (ozimy i jary) sięga 4,97 t/ha, w porównaniu do 5,02 t/ha miesiąc wcześniej. W aktualizowanych prognozach obniżono (m/m) plony średnie wszystkich zbóż z wyjątkiem kukurydzy, dla której prognoza nadal opiewa na 7,91 t/ha.

W przypadku rzepaku MARS obniżył oczekiwany plon średni do 3,19 t/ha z 3,22 t/ha w marcu.

Prognoza plonów średnich w UE

Sytuacja upraw w Europie

Eksperci MARS informują, że ogólnie korzystne warunki panowały w okresie sprawozdawczym (01.03-22.04.2022) w większości krajów Europy. Suche warunki w regionach południowych nieznacznie obniżają prognozy plonów. W większości części zachodniej, północnej i północno-środkowej Europy, warunki pogodowe w okresie przeglądu były odpowiednie do rozwoju roślin ozimych i pozwalały na dobry postęp w siewach wiosennych i innych pracach polowych.

Ponieważ jest jeszcze wczesny sezon, prognozy plonów na regiony te są utrzymywane w świetle historii trendów. Kilka części południowej i południowej centralnej Europy doświadczyło niesprzyjających warunków atmosferycznych, co skutkuje ogólną nieznaczną rewizją w dół prognoz plonów dla upraw ozimych.

Intensywny deszcz w południowej Hiszpanii i Portugalii przyniósł ulgę z poprzedniej suszy, ale przybył za późno, aby w pełni przywrócić potencjał plonowania. Opady w środkowej Hiszpanii były niewystarczające, aby uniknąć pogorszenia warunków wilgotności gleby. Nieprzerwane warunki suszy w północnej, środkowej i południowo-zachodniej części Włoch negatywnie wpłynęły na wzrost upraw ozimych i opóźniły siew roślin letnich. Niesprzyjające warunki suche – do tej pory o ograniczonym negatywnym wpływie na uprawy ozime – są również obecne na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji, Rumunii i południowej Ukrainie. W południowo-wschodnich Włoszech i Turcji wzrost upraw i rozwój jest opóźniony z powodu niskiej średniej temperatury.

Andrzej Bąk
Źródło: MARS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x