piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Więcej rolników będzie kwalifikować się do dopłat ekologicznych 

spot_img

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia  resortu rolnictwa skierowany do konsultacji. Zakłada on, że, więcej rolników będzie miało szansę na otrzymanie płatności ekologicznych, w ramach m.in. Pakietu 13. (premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą).

dopłaty ekologiczne

Zmniejszenie minimalnego poziomu obsady zwierząt 

Mowa tutaj o projekcie zmiany istniejącego rozporządzenia, które określa dokładne zasady i procedury przyznawania oraz wypłacania pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jest to planowane rozporządzenie wykonawcze, które zostanie dodane do nowelizacji ustawy dotyczącej Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na okres 2023-2027.

Propozycja zmian w projekcie rozporządzenia dotyczy przekształcenia zasad przyznawania płatności ekologicznych w ramach Pakietu 13, czyli premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Projekt zakłada redukcję minimalnego poziomu obsady zwierząt wymaganego przy ubieganiu się o tę premię z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha.

Szersze wsparcie dla rolników i większe powierzchnie objęte premią

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, wprowadzenie zmian w zasadach przyznawania płatności ekologicznych ma na celu ułatwienie dostępu do wsparcia dla szerszej grupy rolników oraz poprawę ich sytuacji dochodowej. Projekt zakłada również modyfikację zasad przyznawania płatności ekologicznych w ramach Pakietu 7 (dotyczącego upraw paszowych na gruntach ornych) oraz Pakietu 8 (trwałych użytków zielonych) poprzez zmniejszenie z 0,5 do 0,3 współczynnika stosowanego do określania maksymalnej powierzchni, dla której rolnicy będą mogli otrzymać te płatności ekologiczne. W efekcie, dzięki tym zmianom, rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności ekologiczne dla większych obszarów.

Obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha zostało zaproponowane także w drugim projekcie rozporządzenia, który dotyczy szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej dla rolnictwa ekologicznego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Równe traktowanie rolników

Jak czytamy w uzasadnieniu, wprowadzenie tych zmian ma na celu zagwarantowanie równego traktowania rolników, którzy starają się o płatności ekologiczne w latach 2023-2024 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na okres 2014-2020, w porównaniu z tymi rolnikami, którzy ubiegają się o te płatności w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

W projekcie dotyczącym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020, zaproponowano także usunięcie wymogu zachowania sadów (obsady drzew) przez okres 2 lat po zakończeniu realizacji zobowiązania ekologicznego. Celem tej zmiany jest umożliwienie rolnikom swobodnego podejmowania decyzji dotyczących ewentualnego przechodzenia na inny kierunek produkcji po zakończeniu swojego zobowiązania ekologicznego.

źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x