sobota, 24 lutego, 2024

Węgry odmówiły zniesienia jednostronnego zakazu importu zbóż z Ukrainy

spot_img

Węgry nie zniosą jednostronnego zakazu importu ukraińskich produktów rolnych do czasu wprowadzenia ograniczeń na szczeblu europejskim. Zostało to ogłoszone przez Ministra Rolnictwa Węgier Istvana Nagya, jak podaje Ministerstwo Rolnictwa kraju, informuje portal Cenzor.

Potrzebna jest ochrona unijnych rolników przed importem z krajów trzecich

Nagy powiedział, że samowystarczalność rolnicza i żywnościowa Europy jest obecnie zagrożona, ponieważ europejskie rolnictwo nigdy nie było tak „przesiąknięte zielonymi ideologiami”, a rolnicy nie otrzymują ochrony rynkowej dla produktów rolnych pochodzących z krajów trzecich, w szczególności z Ukrainy.

„Dopóki import ukraińskiego zboża nie zostanie ograniczony decyzją ogólnoeuropejską, rząd węgierski będzie nadal zamykał granice dla ukraińskiego zboża w ramach jednostronnej decyzji” – powiedział Nagy.

Dodał, że Węgry nie mogą pozwolić, aby ukraińskie zboże było nadal wpuszczane do Unii Europejskiej w nieograniczonych ilościach, gdyż „nie można ignorować interesów krajów Europy Wschodniej i krajów przygranicznych”.

Wprowadzone ostatnio ograniczenia w imporcie dotyczą tylko drobiu, jaj i cukru

Choć w wyniku lobby francuskiego i niemieckiego oczekuje się, że drób, jaja i cukier zostaną usunięte z listy produktów, które można wwozić do Unii Europejskiej bez ograniczeń i bezcłowo, Nagy uważa to za „haniebne” że kraje Europy Wschodniej zostały same z problemem zbożowym, którego „nie da się stłumić”.

Minister wyraził satysfakcję, że Węgrom udało się znaleźć partnerów do zamknięcia granic dla ukraińskiego zboża w ramach Czwórki Wyszehradzkiej (V4, unia polityczno-gospodarcza Węgier, Czech, Rumunii, Bułgarii – red.).

„Współpraca V4, uzupełniana przez Rumunię i Bułgarię, przebiega jak dotąd pomyślnie” – stwierdził.

Rząd węgierski wspiera protesty krajowych rolników

Jednocześnie Nagy poparł przyszłą blokadę ukraińskiej granicy w Zahon przez węgierskich rolników 9 lutego. Węgierscy rolnicy sprzeciwiają się kontynuacji bezcłowego handlu ukraińskimi produktami rolnymi do 2025 roku, jeśli Unia Europejska nie zaproponuje wspólnego rozwiązania problemów.

Nagy przypomniał także, że rząd węgierski wspierał rolników, zwiększając krajowe współfinansowanie sektora rolnego do 80%.

Źródło: biz-censor-net

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x