Co znajdziesz w artykule?
Węgry nie zniosą jednostronnego zakazu importu ukraińskich produktów rolnych do czasu wprowadzenia ograniczeń na szczeblu europejskim. Zostało to ogłoszone przez Ministra Rolnictwa Węgier Istvana Nagya, jak podaje Ministerstwo Rolnictwa kraju, informuje portal Cenzor.
Potrzebna jest ochrona unijnych rolników przed importem z krajów trzecich
Nagy powiedział, że samowystarczalność rolnicza i żywnościowa Europy jest obecnie zagrożona, ponieważ europejskie rolnictwo nigdy nie było tak „przesiąknięte zielonymi ideologiami”, a rolnicy nie otrzymują ochrony rynkowej dla produktów rolnych pochodzących z krajów trzecich, w szczególności z Ukrainy.
„Dopóki import ukraińskiego zboża nie zostanie ograniczony decyzją ogólnoeuropejską, rząd węgierski będzie nadal zamykał granice dla ukraińskiego zboża w ramach jednostronnej decyzji” – powiedział Nagy.
Dodał, że Węgry nie mogą pozwolić, aby ukraińskie zboże było nadal wpuszczane do Unii Europejskiej w nieograniczonych ilościach, gdyż „nie można ignorować interesów krajów Europy Wschodniej i krajów przygranicznych”.
Wprowadzone ostatnio ograniczenia w imporcie dotyczą tylko drobiu, jaj i cukru
Choć w wyniku lobby francuskiego i niemieckiego oczekuje się, że drób, jaja i cukier zostaną usunięte z listy produktów, które można wwozić do Unii Europejskiej bez ograniczeń i bezcłowo, Nagy uważa to za „haniebne” że kraje Europy Wschodniej zostały same z problemem zbożowym, którego „nie da się stłumić”.
Minister wyraził satysfakcję, że Węgrom udało się znaleźć partnerów do zamknięcia granic dla ukraińskiego zboża w ramach Czwórki Wyszehradzkiej (V4, unia polityczno-gospodarcza Węgier, Czech, Rumunii, Bułgarii – red.).
„Współpraca V4, uzupełniana przez Rumunię i Bułgarię, przebiega jak dotąd pomyślnie” – stwierdził.
Rząd węgierski wspiera protesty krajowych rolników
Jednocześnie Nagy poparł przyszłą blokadę ukraińskiej granicy w Zahon przez węgierskich rolników 9 lutego. Węgierscy rolnicy sprzeciwiają się kontynuacji bezcłowego handlu ukraińskimi produktami rolnymi do 2025 roku, jeśli Unia Europejska nie zaproponuje wspólnego rozwiązania problemów.
Nagy przypomniał także, że rząd węgierski wspierał rolników, zwiększając krajowe współfinansowanie sektora rolnego do 80%.
Źródło: biz-censor-net