środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Według GUS ceny żywności wzrosły we wrześniu o 20% rok do roku

spot_img

W Polsce inflacja we wrześniu przyspieszyła do 17,2 proc. w skali roku z 16,1 proc. w sierpniu – podał w swoim finalnym raporcie w piątek GUS. Jest to najwyższy poziom inflacji od lutego 1977 roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6 proc.

Dla przypomnienia cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 procent w skali roku, mimo to RPP zaniechała w październiku działań antyinflacyjnych,

We wrześniu w wielu kategoriach wzrost cen jest dwucyfrowy. Szczególnie źle wygląda sytuacja w artykułach spożywczych, gdzie ceny żywności poszły w górę o 20% względem września 2021 roku.

Rekordzistą w zwyżce cen pozostał opał (za sprawą węgla), gdzie ceny wzrosły o 172,2% w skali roku. Gaz w tym czasie zdrożał o 35,6 proc., ciepło – o 21 proc., a prąd o 5,1 proc. 

Drugie miejsce zajął cukier (106,8% r/r), przed tłuszczami roślinnymi (48,7%), mąką (47,7%) i drobiem (40,4%).

Średnią w górę ciągną też mięso (+22,7 proc.), mleko (+30,6 proc.) czy sery (+26,1 proc.).

Inflację napędza wyjątkowo słaby złoty, który winduje ceny i tak już wyjątkowo drogich importowanych surowców energetycznych i paliw gotowych.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %):

Andrzej Bąk
Źródło: GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x