środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Warszawski Kongres Rolnictwa – jak ocalić polskie rolnictwo?

spot_img

We wtorek, 23 czerwca br., odbył się „VI Kongres Rolnictwa Rzeczypospolitej Polskiej” organizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych pod przewodnictwem Sławomira Izdebskiego. Współorganizatorami wydarzenia były: Lasy Państwowe, Związek Polskie Mięso, reprezentanci firmy Real S.A. i marki OWOLOVO, Polska Federacja Producentów Żywności – Związek Pracodawców, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw i firmy Z.M. Zakrzewscy, których przedstawiciele uczestniczyli w wystąpieniach i debacie.

 

Państwo konsoliduje spółki

Tuż po otwarciu kongresu głos zabrał Artur Soboń, Wiceminister Aktywów Państwowych.

– Już na dniach ogłoszona zostanie strategia konsolidacyjna spółek państwowych. Po uzgodnieniach w sprawie zakresu i kondycji oraz możliwości tych podmiotów, zakładamy konsolidację 17 spółek branży rolno-spożywczej, które pod państwowym nadzorem będą mogły wpływać stabilizująco i prorozwojowo zarówno na rolnictwo jak i inne gałęzie krajowej gospodarki. Ale tak jak mówię o tym wszystkim  poinformujemy już za moment.

W tym kontekście wiceminister wspomniał o zasobach skarbu państwa w branży rolno-spożywczej na które składa się: 9 rynków hurtu spożywczego z większościowym udziałem Skarbu Państwa, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (79,69 udziału % Skarbu Państwa) i 9 spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa. Z możliwością poszerzenia konsolidacji o 41 podmiotów z zasobu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ze 100 % udziałem KOWR.
Kontekstem do tych rozważań był też proces tworzenia Platformy Żywnościowej i ostatnich giełdowych przedsięwzięć ministerialno-rządowych.

Brak bezpieczeństwa żywnościowego?

Innym ważnym głosem w dyskusji o kondycji rolnictwa było wystąpienie Tadeusza Wojciechowskiego Prezesa Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności, który dokonał zwięzłej analizy zagrożeń w tej dziedzinie:

– Jeżeli nie zostanie wprowadzona nowa Ustawa weterynaryjna, jeżeli nie zostaną zintegrowane działania aż pięciu krajowych inspekcji zajmujących się w różnych zakresach kontrolą jakości produktów, a także jeżeli nie zostaną wprowadzone normy wynikające z prawa unijnego, to jakość naszej żywności i bezpieczeństwo żywnościowe będzie zagrożone. Kolejny problem to nielegalny ubój zwierząt chorych na potrzeby spożywcze. Takie sytuacje były. Wybuchały z tym związane afery, a teraz problem powraca. I będzie jeszcze o tym głośno. Kolejna sprawa to zaniżone normy jakościowe i fachowe w małych rolniczych ubojniach. Miało być to wsparcie dla naszych rolników, dla lokalnych rynków, ale zaniżenie norm i na przykład zbyt krótkie procesy nadawania uprawnień ubojnikom, budzą poważny niepokój. To się musi zmienić, bo inaczej większość z tych zjawisk  bardzo negatywnie rzutować będzie na jakość naszego rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego a przede wszystkim bezpieczeństwa żywności.

 

Ratunek dla wieprzowej branży

O zagrożeniach na rynku trzody chlewnej mówił natomiast  Witold Choiński, Prezes Związku Polskie Mięso.

– Fakty są takie, że obecnie polska jest 5 największym importerem mięsa wieprzowego, W naszym sektorze gospodarki odnotowujemy 1,8 miliarda złotych ujemnego bilansu handlowego. Pogłowie świń w ciągu ostatnich 10 lat spadło o około 35 procent. Krajowa produkcja wieprzowiny jest uzależniona od importu warchlaków. Sytuacja jest taka, że gdyby Duńczycy nagle powiedzieli, że nie dadzą nam warchlaków, to w bardzo krótkim czasie po prostu leżymy. A przypomnę, że wcześniej Polska była znaczącym eksporterem wieprzowiny.

Prezes Choiński wspomniał też, że na przestrzeni ostatnich 10 lat krajowa produkcja wieprzowiny spadła o 13 procent. Podczas gdy w tym samym czasie import wieprzowiny wzrósł prawie czterokrotnie.
Zdaniem Witolda Choińskiego, gdyby zastąpiono import prosiąt i warchlaków produkcją krajową, to gospodarka mogłaby zyskać nowe inwestycje na kwotę 3,5 miliarda złotych, ponad 2 miliardy zł dodatkowej wartości produkcji rocznie, 1,5 tysiąca nowych miejsc pracy, a także zniwelowanie ryzyka uzależnienia od dostawców zagranicznych.
Metodami polepszającymi kondycję polskiego rolnictwa mogą być natomiast: wsparcie odbudowy produkcji zwierząt, skuteczne zwalczanie ASF, zachowanie konkurencyjności polskiego mięsa (regionalizacja dla eksportu, dostęp do rynków trzecich, inwestycje w gospodarstwa) a także usprawnienie procesu legislacyjnego
Osobnym problemem poruszonym przez prezesa Choińskiego była kwestia rozprzestrzeniania się ASF w Polsce.

– Szanowni państwo, powiem wprost: jeśli metody zwalczania tej choroby nie zmienią się, to według prognoz, w latach 2020/2021 ogniskami ASF objęte zostanie aż 88 procent obszaru kraju.

Na pomoc stadninom

O dziejach i obecnej kondycji państwowej Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, a także o planie naprawczym dla tego typu państwowych instytucji mówiła Hanna Sztuka ze Stowarzyszenia Hodowców Polskich Koni Czystej Krwi Arabskiej.

– Jeśli chodzi o stadninę w Janowie i inne tego typu instytucje, to konieczna jest nowa strategia, nowy plan naprawczy na przyszłość. Niezbędna jest też zmiana formuły prawnej ich funkcjonowania, zdefiniowanie celu hodowli państwowych, Ważną kwestią jest również odnowa wizerunku stadnin z nawiązaniem do dobrej polskiej marki koni arabskich, Ważny jest również właściwy dobór kadry zarządczej oraz zmiana wizerunku stadnin w mediach.         

 

ASF, łowiectwo i Internet

O problemach środowisk łowieckich w kontekście zagrożeń ASF mówili: Bogdan Balik, Starszy Specjalista Służby Leśnej w Zespole Gospodarki Łowieckiej DGLP i Stanisław Pawluk (portal: lowiecki.pl). Natomiast z nowymi trendami w internetowej sprzedaży produktów rolnych zaznajomił obecnych Andrej Modic Prezes portalu LokalnyRolnik.pl. A o problemach związanych z hodowlą zwierząt gospodarskich w kontekście nowych trendów społecznych i rynkowych mówił ekspert w dziedzinie hodowli Maciej Grzechnik.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: OPZZRiOR  

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników