środa, 28 lutego, 2024

W kraju spada cena świń. Czy osiągnęliśmy maksimum cenowe?

spot_img

Od kilku tygodni na rynku trzody chlewnej sytuacja ekonomiczna uległa poprawie. Minione 2 tygodnie to głównie stabilizacja cen oferowanych przez skupy. Jak podaje POL-PIG od początku bieżącego roku cena skupu w wadze poubojowej tuczników w notowaniach ISN najwięcej wzrosła w Belgii (+0,41€/kg), w Holandii (+0,34€/kg), w Hiszpanii (+0,33€/kg) w Niemczech (+0,31€/kg), w Danii (+0,14€/kg) oraz  we Francji (+0,13€/kg) co wywarło presję na wyższe stawki również w kraju. Niestety w ostatnich dniach ceny oferowane w Polsce uległy korekcie na poziomie kilkunastu groszy w dół.

Mglista przyszłość hodowców

W nadchodzących dniach można spodziewać się utrzymania obecnego poziomu cen z możliwymi obniżkami. Obecnie w kraju skupy obniżają oferowane stawki za kg w.ż od 10 gr aż do 30 gr.  Zmian na plus należy wypatrywać w nadchodzącym sezonie grillowym kiedy popyt wśród konsumentów znacznie wzrasta. Bodźcami inicjującymi wzrost stawek w skupach będą także  niższe przyrosty tuczników w czasie gorącego lata oraz duży popyt na rynkach azjatyckich. Dalszy wzrost cen ograniczony może być przez niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii Covid-19 i możliwymi infekcjami wśród pracowników zakładów przetwórczych. 

ASF w natarciu

Wystarczył tydzień aby pojawiło się 70 nowych przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń w naszym kraju. Choroba objęła już województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, lubuskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. Rządy Niemiec, Polski i Czech zgodnie doszły do porozumienia w sprawie zwiększenia odstrzału dzików, które są głównym wektorem rozprzestrzenia się ASF.  Kluczowe w obecnej sytuacji jest wzmożony monitoring hodowli oraz przestrzeganie reżimu sanitarnego aby nie dopuścić do sytuacji, która miała miejsce zaledwie parę miesięcy temu. 

źródło:POLPIG

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x