czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

W końcówce sezonu polska pszenica dominuje w unijnym eksporcie

spot_img

W ostatnich 5 tygodniach, aż 4 razy to nasza pszenica wygrywała w rankingu unijnych eksporterów tego zboża. O ile w skali całego sezonu 2020/21 zajmujemy trzecie miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy, to w ostatnim czasie zdominowaliśmy tygodniowe wyniki eksportu. Powodem jest duże spowolnienie wysyłek eksportowych u naszych głównych konkurentów, podczas gdy popyt na polską pszenicę jest nadal stosunkowo duży.

W tygodniu kończącym się 2-go maja 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 63,62 tys. ton, w porównaniu do 86,52 tys. ton – tydzień wcześniej i 119,88 tys. ton w analogicznym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu 2020/21 (od 1-lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 2,88 mln ton pszenicy. Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej sięga 13%. Eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,13 mln ton (92% to pszenica) naszego eksportu ziarna poza UE. Dzięki dobrej sprzedaży pszenicy awansowaliśmy na 4 miejsce wśród unijnych eksporterów zbóż.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE:

Polska zajmuje 3 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Wysyłki naszej pszenicy w tym sezonie (poza UE) wyprzedzają o blisko 5% te z poprzedniego sezonu, kiedy to w ciągu pierwszych 44 tygodni wyeksportowaliśmy 2,76 mln ton tego zboża.

Mimo fatalnych zbiorów, w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej liderem jest Francja (29,0% udział), która zdecydowanie wyprzedza Niemcy (13,3%) oraz Polskę (13,0%). Kolejne miejsce (4) zajmuje Litwa (12,3%), Rumunia (11,4%) oraz Łotwa (10,8% udział).

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x