środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

W grudniu światowe ceny żywności wzrosły do poziomu najwyższego od 6 lat

spot_img

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w grudniu po raz siódmy z rzędu. Dalszy wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen zbóż, olejów roślinnych, przetworów mlecznych i w minimalnym zakresie mięsa. Jedynie wchodzące w skład indeksu ceny cukru odnotowały minimalny spadek.

Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w grudniu wynik 107,5 pkt. Oznacza to wzrost miesięczny 2,2 procent i 6,5% procent w skali roku oraz najwyższy miesięczny poziom indeksu od listopada 2014 roku.

Indeks cen zbóż wzrósł o 1,1 procent od listopada, a uśredniony dla 2020 roku wzrósł 6,6 procent powyżej poziomu średniego z 2019 roku. Ceny eksportowe pszenicy, kukurydzy, sorgo i ryżu wzrosły w grudniu, po części ze względu na obawy dotyczące  warunków uprawy i perspektywy upraw w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Federacji Rosyjskiej. W ujęciu rocznym ceny eksportowe ryżu były w 2020 r. o 8,6 procent wyższe niż w 2019 r., a ceny kukurydzy i pszenicy odpowiednio o 7,6 procent i 5,6 procent powyżej 2019 roku.

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w grudniu o 4,7 procenta i osiągnął najwyższy poziom od września 2012 roku. Oprócz ciągłego ograniczania dostaw w głównych krajach produkujących olej palmowy, na handel międzynarodowy wpłynęła gwałtowna podwyżka ceł eksportowych w Indonezji. Międzynarodowe ceny oleju sojowego wzrosły częściowo z powodu przedłużających się strajków w Argentynie, które wpłynęły zarówno na działalność w zakresie przerobu, jak i na logistykę portową. Ten subindeks był średnio o 19,1 procenta wyższy w 2020 roku niż rok wcześniej.

Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w grudniu o 3,2 procent, co jest siódmym z rzędu wzrostem miesięcznym, przy czym wszystkie kategorie wzrosły ze względu na silny globalny popyt importowy wywołany obawami o suchsze i cieplejsze warunki produkcji mleka w Oceanii, a także wysoki popyt wewnętrzny w Europie Zachodniej. Jednak uśredniony wskaźnik za 2020 rok cen produktów mlecznych był średnio o 1,0 procent niższy niż w 2019 roku.

Indeks cen cukru spadł o 0,6 procenta w grudniu po wyraźnym wzroście w poprzednim miesiącu. W całym 2020 r. subindeks był o 1,1 procent wyższy niż w 2019 r., co odzwierciedla duży wzrost importu z Chin i zwiększony popyt na rafinowany cukier ze strony indonezyjskiego przemysłu spożywczego, mimo że presję na wzrost ograniczały lepsze perspektywy produkcji w Brazylii. i Indiach.

Indeks cen mięsa wzrósł o 1,7 procent w grudniu, podczas gdy jego całoroczna średnia była o 4,5 procent niższa niż w 2019 r. Notowania mięsa drobiowego odbiły się w ostatnim miesiącu roku, dzięki zwiększonemu popytowi importowemu, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, wysoka sprzedaż wewnętrzna w kluczowych krajach produkujących i niekorzystny wpływ epidemii ptasiej grypy w Europie. Ceny mięsa wieprzowego nieznacznie spadły, na co wpłynęło zawieszenie niemieckiego eksportu na rynki azjatyckie w wyniku wybuchu afrykańskiego pomoru świń.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x