środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Mróz może zaszkodzić zbożom ozimym [POGODA]

spot_img

Poniedziałek

Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Kaszuby, Pomorze Zachodnie– tutaj w ciągu dnia chwilami słabo popada śnieg. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do -2 stopni w Suwałkach i +2 stopni w Szczecinie- na pozostałym obszarze między -1 a 0 stopni.

Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Kielecczyzna, Ziemia Łódzka, Opolszczyzna, Dolny Śląsk – w ciągu dnia bardzo słonecznie i sucho. Temperatura wzrośnie do około 0 stopni na Podkarpaciu i 1-2 stopni na pozostałym obszarze. Jedynie na Ziemi Łódzkiej w granicach 0 stopni.

Na pozostałym obszarze trochę chmur, trochę słońca i temperatura sięgnie -1 stopnia w Lublinie i Siedlcach do 0 stopni na Kujawach i 1-2 stopni od Wielkopolski po Ziemię Lubuską.

Wtorek

Poranek na wschodzie, południu i w centrum przyniesie spadek temperatury do -8/-3 stopni Celsjusza. W zastoiskach mrozowych możliwe -10.  Na pochmurnej północy od -4 stopni na Suwalszczyźnie poprzez -3/-2 stopnie na Warmii, Pomorzu Gdańskim do -2/0 stopni na Pomorzu Zachodnim. Na zachodzie około -2/0 stopni.

Lubelszczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Kielecczyzna, Górny Śląsk– tutaj w ciągu dnia słonecznie i sucho.

Pomorze Zachodnie, Kaszuby– tutaj przez cały dzień ma sypać śnieg. Pojawi się silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. O ile wieczorem na Pomorzu Zachodnim pojawi się odwilż o tyle na Kaszubach wciąż na minusie. W południe zobaczymy około -3/-1 stopnia i 0 stopni na Pomorzu Zachodnim. Do wieczora spadnie tutaj około 5-15 cm śniegu.

Warmia, Mazury, Suwalszczyzna– sypać zacznie tutaj przed południem przy temperaturze około -4/-2 stopni Celsjusza- do wieczora spadnie około 3-10 cm śniegu- wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Ziemia Lubuska, Wielkopolska-  na Ziemi Lubuskiej zacznie sypać śnieg, jednak po południu zamieni on się z deszcz ze śniegiem i mżawkę. Początkowo się zabieli, potem pojawią się roztopy- temperatura sięgnie 1-2 stopni powyżej zera. W Wielkopolsce padać ma już głównie sam śnieg w ilości 2-6 cm. Jedynie na zachodzie regionu po południu na chwilę przed końcem opadów pojawi się mżawka. Temperatura w Wielkopolsce podniesie się do -1 stopnia w Pile, Gnieźnie, do 0-1 stopnia na pozostałym obszarze. 

Kujawy, Mazowsze, reszta Podlasia, Lubelszczyzna, Podkarpacie– tutaj padać ma sam śnieg w ilości od 4 do 10 cm. O ile na Kujawach padać ma wieczorem to na pozostałym obszarze sypnie późnym wieczorem i wczesną nocą. Do południa możliwe liczne przejaśnienia. Temperatura sięgnie w ciągu dnia -3 stopni na wschodzie Podlasia do 0 a nawet nieco powyżej na pozostałym obszarze.

Najmniej popada w godzinach wieczornych na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce– tutaj spadnie maksymalnie 1-4 cm- lokalnie nie będzie padać niemal wcale. Do południa w tych regionach liczne przejaśnienia. Temperatura sięgnie 0 stopni. Nieco cieplej do 1-3 stopni na plusie może być od Podkarpacia po Opolszczyznę. Później już nie można precyzyjnie opisać jak pogoda będzie wyglądała w danym regionie.

W środę przez cały dzień wędrować mają przelotne intensywne opady śniegu przez cały nasz kraj- jednak temperatura w dzień znów podskoczy do około 0/2 stopni powyżej zera, Chłodniej około 0 na wschodzie i -1 stopnie od Suwałk po Kaszuby. W środę po południu, wieczorem i w nocy na zachodzie, północy zaznaczy się kolejny niż z większymi opadami śniegu. W nocy z środy na czwartek przemieści się on również do centrum i na południe kraju. Na froncie okluzji spadnie nawet 5-15 cm śniegu- jednak nie da się jej dziś wskazać regionami. Na pozostałym obszarze niżu spadłoby około 1-7 cm śniegu.

W czwartek opady śniegu możliwe będą już głównie na południu, Roztoczu, Kielecczyźnie. Im bliżej Morza tym mniej opadów. Temperatura w czwartek zamiast rosnąć ma spadać przez cały dzień. Po południu na Podlasiu już ledwie -6 stopni. W centrum i na wschodzie około -2 stopni, zaś na zachodzie i południu od -1 do 0 stopni Celsjusza.

W piątek na wschodzie w ciągu dnia już około -9/-7 stopni Celsjusza. W rejonie Suwałk około -11/-10 stopni. W centrum i na południu -6/-4 stopnie. Na zachodzie nadal ciepło- około -3/0 stopnia Celsjusza.

Jeszcze chłodniej może być w sobotę. Wówczas o poranku w zależności od tego, gdzie pojawią się rozpogodzenia możemy mieć blisko -20 stopni. W zastoiskach mrozowych -22 stopnie. Takie wartości tyczyć mają się głównie wschodu kraju, ewentualnie południa i centrum. Na zachodzie raczej nie będzie chłodniej z rana jak -7/-4 stopnie.

W ciągu dnia na wschodzie może trzymać mróz na poziomie -13/-10 stopni. W centrum około -8/-7 stopni, zaś na zachodzie -5/-3 stopnie Celsjusza. Wraz z ochłodzeniem opady zanikną. Te możliwe będą na cieplejszym zachodzie.

Reasumując od czwartku czeka nas większe ochłodzenie, które nie zostanie pokryte w całym kraju większymi opadami śniegu. Silniejszy wiatr w środku tygodnia może spadły śnieg zwiewać odkrywając oziminy, które zwłaszcza na wschód od Wisły, ewentualnie Warty mogą punktowo wymarznąć.

We wtorek będzie wiadomo, gdzie i ile śniegu dokładnie spadnie tuż przed ochłodzeniem i jakie regiony mogą mieć szkody mrozowe.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x