piątek, 6 sierpnia, 2021

W czerwcu notowaniami giełdowymi zbóż i oleistych rządzi pogoda

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Napięte bilanse zbóż i oleistych w obecnym sezonie sprawiają, że rynek mocniej niż zwykle reaguje teraz na pogodę i jej prognozy. Nic w tym dziwnego, ponieważ notowania futures wyceniają głównie przyszłe zbiory. Na razie w Europie i basenie Morza Czarnego warunki upraw są bardzo dobre, a zasiewy jesienne i wiosenne nadrabiają straty wynikające z bardzo zimnej wiosny. Tymczasem w USA (największy producent i eksporter zbóż i drugi w przypadku soi na świecie) maj i początek czerwca był gorący i suchy, co zaczęło przekładać się na spadki kondycji upraw. Prognozy na czerwiec były również niekorzystne i wspierały wysokie notowania giełdowe. Jednak już w drugiej dekadzie czerwca pojawiły w niektórych miejscach potrzebne opady, a prognozy zamieniły się na bardziej korzystne. Zachęciło to kapitał spekulacyjny do realizacji zysków z długich pozycji, czyli sprzedaży kontraktów w Chicago.

Dodatkowa presja spadkowa pojawiła się wraz z rozpoczęciem zbiorów pszenicy na południu USA i po informacjach, że Biały Dom rozważa ograniczenie krajowych wymogów mieszania biopaliw. Wyjątkowo drogie biopaliwa (obok drogiej ropy) dodatkowo zwiększają ceny benzyn i diesla na stacjach. Jest to jedna z przyczyn, tego że w USA inflacja w maju osiągnęła poziom 5% (w ujęciu rocznym). Zmniejszenie obowiązkowych limitów mieszania bioetsrów (produkowane są z olejów roślinnych) i bioetanolu (w USA do 40% kukurydzy przeznacza się na alkohol) obniżyłoby krajowy popyt na kukurydzę i soję.

Notowania giełdowe (Chicago i Paryż):

Notowania zbóż i soi oraz unijnego i kanadyjskiego rzepaku osiągnęły swoje wieloletnie maksima w I dekadzie maja.

Druga połowa maja przyniosła kilkunastoprocentową korektę spadkową na szerokim rynku surowcowym (też zbożach i oleistych), ale zagrożenie suszą w USA pozwoliło na odrobienie części strat na przełomie maja i czerwca.

Druga dekada czerwca to powrót do przecen (lepsze prognozy pogody dla USA), zwłaszcza kontraktów na dostawy nowych zbiorów. W konsekwencji w skali miesiąca (15.05 – 15.06.2021) pszenica i nasiona oleiste straciły 6%-9% po obu stronach Atlantyku.

O blisko 14% potaniała w tym czasie także unijna kukurydza z nowych zbiorów. Jednak wyczerpujące się zapasy starej kukurydzy utrzymują jej notowania na wysokim poziomie. Rozpoczynający się właśnie drugi zbiór w Brazylii będzie mniejszy niż wcześniej prognozowano z powodu dotkliwej suszy, a do zbiorów kukurydzy na półkuli północnej trzeba poczekać kilka miesięcy. Stąd wyceny starej kukurydzy w Chicago i Paryżu są w połowie czerwca ciągle o kilka procent wyższe niż miesiąc wcześniej.  

Rzut oka na wykresy:

Giełda w Paryżu (stary zbiór kukurydzy i nowy pszenicy oraz rzepaku):

Giełda w Chicago (serie na stare zbiory):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA, KE, CME, Euronext-Paryż

Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
536ObserwującyObserwuj
8,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły