sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro.

1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów euro zarekwirowanych 
zostało w trakcie Silver Axe VI – międzynarodowej operacji koordynowanej przez Europol. Kontrole portów morskich, lotnisk, granic lądowych, targowisk prowadzone były od 13 stycznia do 25 kwietnia br. w 27 państwach Unii Europejskiej oraz 8 spoza wspólnoty. W Polsce w akcji bierze udział Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (która koordynuje działania), Policja oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Szacuje się, że w wyniku obrotu podrobionymi czy przemycanymi preparatami gospodarka Unii Europejskiej rocznie traci 1,3 mld euro.

Środki ochrony roślin, czyli leki dla roślin (fitofarmaceutyki) są najbardziej kontrolowaną gałęzią przemysłu chemicznego na świecie. Badania sprawdzające ich wpływ na rośliny, środowisko i zdrowie człowieka oraz proces rejestracji trwają ponad 11 lat i są liczone w kosztach setek tysięcy euro. Kontroluje się także ich import, eksport, sprzedaż w hurcie i detalu oraz właściwe stosowanie. Pomimo restrykcyjnych regulacji prawnych, szara strefa może sięgać nawet kilkunastu procent rynku europejskiego, donoszą raporty Komisji Europejskiej i EUIPO. 

Podrobione środki ochrony roślin często kuszą niższą ceną, a ich skład jest niewiadomą. 
Z dotychczasowych zatrzymań wiemy, że są w nich zarówno zakazane substancje czynne niewiadomego pochodzenia, dodatkowe zanieczyszczenia, które mogą wielokrotnie zwiększyć toksyczność takiego preparatu, jak i produkty o obniżonej ilości substancji czynnej albo mieszaninie kilku. Konsekwencje zastosowania takich środków trudno zliczyć. Może to być skażenie pola, plonu, całkowita utrata płodów rolnych, pozostałości w roślinie nieprzebadanych substancji. Rolnik kupujący nielegalne środki ochrony roślin ryzykuje dodatkowo karami finansowymi, utratą dobrej opinii, a nawet utratą dopłat unijnych. Oszczędności są całkowicie złudne. 


–  Operacja Silver Axe dowodzi, że łączenie sił przeciwko zorganizowanej przestępczości gospodarczej może przynosić realne efekty. Tym bardziej, że problem podrobionych preparatów do ochrony roślin ma bezpośredni wpływ na produkcję żywności. Aby zrealizować zobowiązania strategii „Od pola do stołu”, musimy zadbać o to, aby na europejski rynek nie trafiały podrabiane i nielegalne pestycydy, bo to one zagrażają zrównoważonej produkcji żywności – mówi Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. 

Fachowa i sprawdzona wiedza na temat odpowiedzialnego zakupu środków ochrony roślin dostępna jest na platformie Akademia PSOR – stworzonej przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Każdy zainteresowany – a szczególnie korzystający z preparatów rolnicy – znajdzie tam odpowiedzi na wszelkie wątpliwości dot. legalności produktów, sprawdzi, gdzie może kupić legalne i zatwierdzone środki oraz nauczy się, jak je rozpoznawać – np. po wyglądzie etykiety. 

W akcjach prowadzonych przez PSOR samodzielnie, ale też we współpracy z KAS i PIORiN podkreślamy, że kupując podróbki, tracisz wiele razy. Uczulamy rolników, by nie dali się  skusić niższej cenie i by zawsze wybierali tylko legalne środki ochrony roślin ­– mówi Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. 

Więcej na temat legalnych środków ochrony roślin na platformie Akademia PSOR: https://akademiapsor.bezpiecznie.org/

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x