wtorek, 31 stycznia, 2023

Uwaga! 31 sierpnia kończy się nabór wniosków!

-REKLAMA-spot_img

Finisz naboru wniosków o pomoc

Przypominamy, że w poniedziałek 31 sierpnia br. upływa termin składania wniosków od rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach z powodu klęsk żywiołowych lub wystąpienia ASF. Nabory finansowane są z funduszy PROW 2014-2020. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Klęski żywiołowe

Pomoc w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” dostępna jest dla tych rolników, którzy w wyniku klęsk żywiołowych ponieśli straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach, uprawniająca do starania się o dotację musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Jednak straty muszą dotyczyć tego składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Straty przez ASF

Natomiast w przypadku wystąpienia ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF,  w dniu wydania tej decyzji stanowiły one
co najmniej 30 proc. świń będących w posiadaniu tego gospodarza.

W obydwu przypadkach, maksymalna kwota wsparcia, jaką można otrzymać, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może ona przekroczyć poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

Więcej szczegółów znaleźć można na portalu internetowym ARiMR i pod numerem bezpłatnej infolinii –  tel. 800-38-00-84, a także w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji.


Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x