poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

[Rynek mleka] Czy producenci mleka znowu dostaną mniej?

spot_img

Kolejny tydzień przyniósł nowe notowania

Szesnasta aukcja na platformie internetowej Global Dairy Trade w dniu 18 sierpnia 2020 roku zakończyła się spadkiem notowań. Jest to trzeci spadek z rzędu. Ogólny indeks cenowy spadł o 1,7%. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 3 004 USD.

Ujemny indeks przełożył się na spadek notowań pięciu oferowanych kategorii produktów mleczarskich. Największe obniżki odnotowano w przypadku sera Cheddar i laktozy. Wzrost ceny miał miejsce jedynie w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku.

Wyniki ostatniej sesji w dniu 18 sierpnia 2020 roku:

  • Odtłuszczone mleko w proszku + 1,1% – cena 2 608 USD/t
  • Masło – 2,0% – cena 3 370 USD/t
  • Pełne mleko w proszku – 2,2% – cena 2 936 USD/t
  • Bezwodny tłuszcz mleczny – 2,9% – cena 3 873 USD/t
  • Laktoza – 3,3% – cena 1 303 USD/t
  • Ser Cheddar – 3,6% – cena 3 442 USD/t
  • Maślanka w proszku – nie była oferowana
  • Serwatka w proszku – nie była oferowana  

Po silnym wzroście notowań na początku lipca, w połowie sierpnia po raz trzeci nastąpiła obniżka notowań. Cena surowca w Polsce do lipca utrzymywała trend spadkowy, dopiero w lipcu delikatnie wzrosła. Z danych zebranych przez resort rolnictwa wynika, że mleko w skupach podrożało o 0,9%. Za 100 kg mleka surowego o standardowych parametrach uzyskać było można 132,9 zł/netto. Największy wzrost cenowy w kraju odnotowano w rejonie zachodnim. Miesięczna zmiana ceny wyniosła 2,6% dając podwyżkę 3,3 zł. Zmian cen nie odczuł rejon południowo wschodniej polski. Tam cena  zmieniła się zaledwie o 0.1%. W lipcu cena za 100 kg mleka w skupie wynosiła 126,7 zł/netto.

źródło:gov.pl / pfhb.pl
Maria Chmal

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x