środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA ponownie obniża szacunki globalnej podaży zbóż, ale nieco bardziej tnie konsumpcje

spot_img

W prognozie z 12-go stycznia 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o 6,8 mln ton (-8,4 mln ton w grudniu) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

Kontrakty giełdowe na zboża i rzepak zamknięty tydzień na plusie

Gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji ziarna zbóż są głównie konsekwencją niższych niż w grudniu oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-5,9 mln ton m/m) i innych zbóż paszowych.

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,731 mld ton i będzie o 2,3% niższa niż sezon wcześniej. Styczniowa prognoza zakłada jednocześnie niższy o 7 mln ton (niż w grudniu) poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,763 mld ton. Światowe zużycie zbóż obniży się o 1,4% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest minimalne podniesienie prognozy globalnych zapasów (o 0,5 mln ton w stosunku do grudnia) do 760,7 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 32,3 mln ton (-4,1% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,5% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x