niedziela, 24 października, 2021
spot_img

USDA podnosi światowe zapasy kukurydzy i nasion oleistych kosztem pszenicy!

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w swoim comiesięcznym raporcie (z 09.03.2021) prognozę zbiorów zbóż na świecie, ale w jeszcze większym zakresie podwyższył szacowane spożycie ziarna. W skali globalnej produkcja podniesiona została o 9,7 mln ton (m/m), w tym pszenicy i kukurydzy, do 2,726 mld ton. Jednocześnie o 11,4 mln ton wzrosło oczekiwane spożycie, co spowodowało obniżenie (w stosunku do lutego) prognozowanych zapasów ziarna zbóż na koniec sezonu o 1,4 mln ton, do 797,1 mln ton.

Szczegółowe prognozy wskazują jednak na polepszenie światowego bilansu na rynku kukurydzy (wzrost zapasów m/m). Analitycy oczekiwali dalszego spadku światowych i amerykańskich zapasów tego zboża. Okazuje się, że przy wyjątkowo drogiej kukurydzy część globalnego popytu przenosi się na pszenicę paszową. Pokazały to wcześniejsze prognozy USDA, a marcowa dodatkowo podniosła o 5 mln ton, do rekordowych 35 mln ton wykorzystanie pszenicy paszowej w Chinach. W konsekwencji obniżenia zapasów pszenicy w Państwie Środka, USDA skorygowała w dół zapasy globalne tego zboża.

Bilans na rynku nasion oleistych wygląda w marcowej prognozie USDA nieco lepiej niż w lutym, ponieważ podniesione zostały o 0,8 mln ton, do 96,4 mln ton, zapasy nasion na koniec sezonu, które będą jednak 14% mniejsze niż na koniec sezonu 2019/20.

W krajowych (USA) bilansach zbóż i soi nie zaszły znaczące zmiany w stosunku do lutego, podczas gdy wielu analityków oczekiwało dalszego cięcia zapasów końcowych kukurydzy i soi.

Aktualizacja amerykańskich prognoz (najważniejszych na rynku) nie dostarcza nowych argumentów przemawiających za kontynuacją wzrostów notowań giełdowych zbóż i oleistych.   Reakcją była zatem realizacja zysków z części długich pozycji spekulacyjnych i środowa (10.03.2021) przecena kontraktów w Chicago.

Kukurydza – świat: Produkcja kukurydzy podniesiona została o 2,3 mln ton, do 1,136 mld ton. Korekta w górę zbiorów dotyczyła głównie Południowej Afryki i w minimalnym zakresie Rosji oraz UE. Zużycie kukurydzy na świecie poniesiono o 1,3 mln ton, do 1,152 mld ton (przewyższy produkcję), a oczekiwane zapasy końcowe wzrosły od lutego o 1,1 mln ton, do 287,7 mln ton. W skali roku globalne zapasy końcowe kukurydzy obniżą się o  5,1%.

Pszenica – świat: Globalna produkcja pszenicy wzrosła (od lutego) o 3,3 mln ton, do rekordowych 776,8 mln ton. Odpowiada za to korekta w górę o 3 mln ton australijskiej produkcji (rekordowe 33 mln ton). USDA podniósł eksport pszenicy z Australii o 2 mln ton do 22 mln ton i pozostawił unijny i rosyjski eksport na poziomie odpowiednio 39 i 27 mln ton.

Spore zmiany dotyczą globalnej konsumpcji tego zboża. Światowa konsumpcja pszenicy powinna wynieść 775,9 mln ton i będzie minimalnie mniejsza od produkcji. Za kolejny wzrost spożycia pszenicy o 6,6 mln ton (m/m) odpowiadają głównie Chiny, gdzie prognozowane zużycie paszowe podniesiono o 5 mln ton do rekordowych 35 mln ton (pszenica jest tam tańsza od kukurydzy). W konsekwencji oczekiwane zapasy pszenicy na koniec sezonu zredukowano o 3 mln (m/m), do ciągle jeszcze rekordowych 301,2 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x