poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

USDA podnosi światowe zapasy kukurydzy i nasion oleistych kosztem pszenicy!

-REKLAMA-spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w swoim comiesięcznym raporcie (z 09.03.2021) prognozę zbiorów zbóż na świecie, ale w jeszcze większym zakresie podwyższył szacowane spożycie ziarna. W skali globalnej produkcja podniesiona została o 9,7 mln ton (m/m), w tym pszenicy i kukurydzy, do 2,726 mld ton. Jednocześnie o 11,4 mln ton wzrosło oczekiwane spożycie, co spowodowało obniżenie (w stosunku do lutego) prognozowanych zapasów ziarna zbóż na koniec sezonu o 1,4 mln ton, do 797,1 mln ton.

Szczegółowe prognozy wskazują jednak na polepszenie światowego bilansu na rynku kukurydzy (wzrost zapasów m/m). Analitycy oczekiwali dalszego spadku światowych i amerykańskich zapasów tego zboża. Okazuje się, że przy wyjątkowo drogiej kukurydzy część globalnego popytu przenosi się na pszenicę paszową. Pokazały to wcześniejsze prognozy USDA, a marcowa dodatkowo podniosła o 5 mln ton, do rekordowych 35 mln ton wykorzystanie pszenicy paszowej w Chinach. W konsekwencji obniżenia zapasów pszenicy w Państwie Środka, USDA skorygowała w dół zapasy globalne tego zboża.

Bilans na rynku nasion oleistych wygląda w marcowej prognozie USDA nieco lepiej niż w lutym, ponieważ podniesione zostały o 0,8 mln ton, do 96,4 mln ton, zapasy nasion na koniec sezonu, które będą jednak 14% mniejsze niż na koniec sezonu 2019/20.

W krajowych (USA) bilansach zbóż i soi nie zaszły znaczące zmiany w stosunku do lutego, podczas gdy wielu analityków oczekiwało dalszego cięcia zapasów końcowych kukurydzy i soi.

Aktualizacja amerykańskich prognoz (najważniejszych na rynku) nie dostarcza nowych argumentów przemawiających za kontynuacją wzrostów notowań giełdowych zbóż i oleistych.   Reakcją była zatem realizacja zysków z części długich pozycji spekulacyjnych i środowa (10.03.2021) przecena kontraktów w Chicago.

Kukurydza – świat: Produkcja kukurydzy podniesiona została o 2,3 mln ton, do 1,136 mld ton. Korekta w górę zbiorów dotyczyła głównie Południowej Afryki i w minimalnym zakresie Rosji oraz UE. Zużycie kukurydzy na świecie poniesiono o 1,3 mln ton, do 1,152 mld ton (przewyższy produkcję), a oczekiwane zapasy końcowe wzrosły od lutego o 1,1 mln ton, do 287,7 mln ton. W skali roku globalne zapasy końcowe kukurydzy obniżą się o  5,1%.

Pszenica – świat: Globalna produkcja pszenicy wzrosła (od lutego) o 3,3 mln ton, do rekordowych 776,8 mln ton. Odpowiada za to korekta w górę o 3 mln ton australijskiej produkcji (rekordowe 33 mln ton). USDA podniósł eksport pszenicy z Australii o 2 mln ton do 22 mln ton i pozostawił unijny i rosyjski eksport na poziomie odpowiednio 39 i 27 mln ton.

Spore zmiany dotyczą globalnej konsumpcji tego zboża. Światowa konsumpcja pszenicy powinna wynieść 775,9 mln ton i będzie minimalnie mniejsza od produkcji. Za kolejny wzrost spożycia pszenicy o 6,6 mln ton (m/m) odpowiadają głównie Chiny, gdzie prognozowane zużycie paszowe podniesiono o 5 mln ton do rekordowych 35 mln ton (pszenica jest tam tańsza od kukurydzy). W konsekwencji oczekiwane zapasy pszenicy na koniec sezonu zredukowano o 3 mln (m/m), do ciągle jeszcze rekordowych 301,2 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,990SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły