wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

spot_img

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w kwietniowej prognozie podniósł o tylko 0,6 mln ton (m/m) globalną produkcję wszystkich zbóż, która szacowana jest teraz na 2,727 mld ton. Niestety (z punktu widzenia konsumentów) oczekiwane spożycie wzrosło aż o 10,1 mln ton, do 2,749 mld ton i przewyższy produkcję. W stosunku do marca szacowane zapasy zbóż na koniec tego sezonu obniżono aż o 8,2 mln ton, do 788,9 mln ton. Oznacza to, że w sezon 2021/22 wejdziemy z niższymi o 2% zapasami ziarna niż przed rokiem.

Prognoza dla rynku kukurydzy (2020/21):

Za pogorszenie światowego bilansu kukurydzy w kwietniowej prognozie odpowiadają Stany Zjednoczone.

Światowa produkcja kukurydzy podniesiona została, w tym miesiącu, o skromne 0,7 mln ton, do 1,137 mld ton. Lekkie cięcie w Argentynie zostało z nawiązką zrekompensowane korektą w górę zbiorów w UE i u mniejszych producentów. Zużycie kukurydzy na świecie podniesiono o 4,4 mln ton, do 1,156 mld ton (znacznie przewyższy produkcję), a oczekiwane zapasy końcowe spadły od marca o 3,8 mln ton, do 283,9 mln ton.

W skali roku globalne zapasy końcowe kukurydzy obniżą się o 6,3% (-19,1 mln ton) i będzie to czwarty z rzędu sezon kurczących się zapasów.

Prognoza dla rynku pszenicy (2020/21):

Rekordowe spożycie pszenicy w Chinach przełoży się na spadek światowych zapasów tego zboża.

Globalna produkcja pszenicy skorygowana została minimalnie w dół (-0,3 mln ton – m/m), do nadal rekordowych 776,5 mln ton. O kolejne 0,3 mln ton obniżone zostały zapasy początkowe, stąd łączna podaż przycięta została o skromne 0,6 mln ton. Podniesiony został prognozowany eksport pszenicy z UE (+Wielka Brytania) i Rosji po 0,5 mln ton, do 27,5 mln ton (UE) i do 39,5 mln ton (Rosja).

Światowa konsumpcja pszenicy podniesiona została do rekordowych 781,0 mln ton i przewyższy produkcję. Za kolejny wzrost spożycia pszenicy (m/m) odpowiadają Chiny, gdzie zużycie paszowe podniesiono o kolejne 5 mln ton, do rekordowych 40 mln ton (pszenica jest tam tańsza od kukurydzy). W konsekwencji oczekiwane zapasy pszenicy na koniec sezonu zredukowano o 5,7 mln (m/m), do 295,5 mln ton.

W skali roku globalne zapasy końcowe pszenicy obniżą się o 1,5% (-4,5 mln ton) w stosunku do rekordowego sezonu 2019/20.

Prognozy dla USA na sezon 2020/21:

Zapasy końcowe kukurydzy zostały obniżone o 3,8 mln ton (bardziej od oczekiwań analityków), do 34,3 mln ton. Jest to konsekwencją większego eksportu i zużycia na paszę oraz bioetanol. W skali roku amerykańskie zapasy kukurydzy obniżą się o 29,6%.

Bilans pszenicy poprawił się nieco w kwietniowej prognozie. Mniejsze, w stosunku do marca, krajowe spożycie przełożyło się na wzrost zapasów pszenicy w USA o 0,4 mln ton, do 23,2 mln ton. Ciągle jednak zapasy w USA będą o 17,2% mniejsze niż na koniec sezonu 2019/20.

Krajowy bilans soi nie zmienił się od marca. Niewielkie cięcie konsumpcji zrekompensowane zostało większym eksportem. Stąd Zapasy amerykańskiej soi pozostawiono na bardzo niskim poziomie 3,3 mln ton (-77,2% licząc rok do roku).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA – prognoza z 09-04-2021

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x