środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Żółknięcie końcówek liści buraka. Jakie są przyczyny?

spot_img

W ostatnim czasie pojawiło się sporo wątpliwości i pytań dotyczących przyczyn żółknięcia końcówek liści buraka, które w tym roku wystąpiły na plantacjach w wielu rejonach kraju.

Żółte liście buraka – objawy

Objawy takie przypominają zmiany powodowane przez wirusy żółtaczek. Jednak w przypadku tych ostatnich zaatakowane liście są sztywne i kruche, a fragmenty zażółcone po pewnym czasie obejmują całą powierzchnię liści. Poza tym żółtaczki nie powodują często obserwowanego w przypadku opisywanych zmian, poskręcania wierzchołkowych fragmentów liścia. Jednocześnie na wielu roślinach zmiany obserwowane są na pojedynczych liściach, a nie na całej rozecie liściowej.

Żółknięcie liści buraka – przyczyny

Przyczyną opisywanych zmian są niewielkie chrząszcze – zmienniki. Uszkadzają one nerwy biegnące wzdłuż ogonków liściowych i największe nerwy boczne liścia. Miejsca uszkodzeń ciemnieją, często widoczne są jako drobne zagłębienia. W miejscach takich wtórnie mogą pojawiać się różne, niespecyficzne gatunki grzybów, które rozwijają się w miejscach uszkodzeń na roślinach. Niekiedy są one duże i obejmują nawet kilkucentymetrowe fragmenty biegnące wzdłuż nerwów. Jednocześnie w miejscach uszkodzeń dochodzi do skręcenia przebiegu nerwów, a powierzchnia tkanki liściowej nabiera nieregularnego kształtu.

Szkodliwość żerowania zmienników

Brak jest jakichkolwiek danych na temat szkodliwości takich zmian dla wzrostu i plonowania buraków. Badania wykonane kilkanaście lat temu w TSD Toruń nie wykazały różnic pomiędzy roślinami uszkodzonymi przez zmienniki, a wolnymi od takich objawów. Jednak podjęte wtedy próby z pewnością warto powtórzyć.

Autor: dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB, TSD Toruń

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
2 lat temu

„chrząszcz z grupy zmienników – Lygus sp.” – IOR trzyma poziom – BRAWO!!!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x