środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Zdaniem KE nasze zbiory zbóż przekroczyły w tym roku 34,4 mln ton

spot_img

W końcówce listopada Komisja Europejska zaktualizowała swoje prognozy zbiorów zbóż w Polsce. Lekka korekta w dół (m/m) dotyczy tylko plonów średnich grupy „pozostałe zboża”. Zmiana ta została z nawiązką zrekompensowana przez podniesienie areału w ramach tej grupy zbóż. Była to również jedyna zmiana w szacowanym areale zasiewów.

W konsekwencji KE podniosła symbolicznie (+0,1% m/m) prognozę tegorocznej produkcji zbóż w Polsce, do 34,444 mln ton. Tegoroczny wynik jest o 3% gorszy od rekordu (35,53 mln ton) z 2020 roku.

Trzeba w tym miejscu zauważyć, że dane KE na temat naszych zbiorów za 2020 rok zostały skorygowane o 2,57 mln ton w górę, po wcześniejszej korekcie produkcji (głównie kukurydzy) przez GUS.

Na uwagę zasługuje kolejny rok z rekordową produkcją kukurydzy. Po prawie podwojeniu zbiorów kukurydzy na ziarno z 2020 roku (wynik ze spisu powszechnego), ten rok przyniósł jeszcze większy areał i nico lepsze plony. Stąd produkcja kukurydzy szcowana jest na poziomie o 7% większym niż rok i powinna wynieść 7,32 mln ton.

Produkcja zbóż w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x