wtorek, 21 marca, 2023

Zasiewy ozime w Europie są w dobrym stanie

spot_imgspot_img

Zgodnie z lutowym raportem MARS (jednostka KE monitorująca uprawy) zasiewy ozime w większości krajów Europy są w dobrym stanie. Eksperci MARS odnotowują wprawdzie znaczny deficyt wilgoci gleby (poniżej średniej sezonowej) na południu Portugalii i Hiszpanii, a także w południowo-wschodniej części Francji i północno-zachodnich Włoszech. Nie stwierdzono jednak dotychczas znaczących szkód w uprawach spowodowanych mrozem i brakiem opadów.

Potrzebne będą ponadprzeciętne opady wiosną (w regionach dotkniętych deficytem wody), aby uniknąć negatywnego wpływu warunków atmosferycznych na rozwój upraw w dalszej części sezonu.

Odporność upraw ozimych na mróz pozostaje słaba w zachodniej i dużej części Europy Środkowej oraz znacznie poniżej średniej w Niemczech, części Polski i Czech.

Przewiduje się, że w nadchodzącym tygodniu nie są spodziewane krytycznie niskie temperatury powietrza w UE. Eksperci zauważają również potrzebę.

Andrzej Bąk
Źródło: KE

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x